שותף מתוך המהדורה 6/29/2018 Israel Hayom

אינסוף במיקרוסקופ

מה יכול מדען לעשות כשלילה אחד הוא עובר חוויה מיסטית חוץ-גופית?
• ספר חדש של פרופ' אלן לייטמן עוסק בקונפליקט הנצחי בין מדע לדת

ספר חדש של פרופ' אלן לייטמן, פיזיקאי וסופר אמריקני, ‭ ,"Searching for Stars on an Island in Maine"‬ עוסק ביריבות הוותיקה בין מדע לדת או בין תפיסות חומריות ורוחניות של העולם.  לייטמן, שהתפרסם בספרו "החלומות של איינשטיין", שהיה רב-מכר בינלאומי (תורגם לעברית בידי צילה אלעזר וראה אור בהוצאת עברית  וכתר), הוא פרופסור הן למדעי הרוח היישומיים והן לאסטרופיזיקה  במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (‭.(MIT ‬

נקודת המוצא של הספר היא מדעית וחומרית, אבל דרך דיון בנושאים דוגמת מוות וטרנסצנדנטיות הוא מפגיש בין תפיסות רוחניות ומדעיות ושואל על יכולתו של המדע להתמודד עם הרוחני. ספרו מתחיל בתיאור חוויה רוחנית שהוא עבר לילה אחד כאשר נסע בסירת  מנוע לאי במיין, כיבה את המנוע ואת האורות, שכב על גבו והביט בשמיים ובכוכבים. הוא מתאר חוויה מיסטית של צניחה אל האינסוף  ותחושה של אחדות עם היקום. כאשר חזר אל גופו ואל הסירה, לא היה לו מושג כמה זמן נעדר.

מה יכול מדען לעשות עם חוויה מיסטית כזאת? הוא מתחיל בניתוח של המשיכה האנושית לאמיתות דתיות מוחלטות, נצחיות וקדושות - אמיתות המאפשרות לאדם לדמיין שלמות - לעומת  האמיתות המדעיות המתחלפות, החלקיות, שרחוקות משלמות. בעוד התפיסה המדעית מגבילה את היקף החוויה המיסטית, גם תפיסה זו עצמה היא מוגבלת ועלולה - כפי שהניסיון המדעי לימד  אותנו - להתחלף.

האמיתות הנצחיות לא יכולות להיות מופרכות בידי המדע, ואין דרך שמחברת בינן לבין העולם הפיזי: אין דרך שמחברת בין זמן ממושך ארצי לבין הנצח או בין החוכמה המוגבלת לחוכמה האינסופית של אלוהים. האינסופי הוא לא רק הרבה יותר מאשר הסופי, הוא כותב, ודוחה אפשרות של דיאלוג בין המדעי לבין הרוחני לטובת  מודל כפול, שמנסה להכיל את הפער ביניהם.

כל פרק בספר מתמודד עם נושא אחר - כוכבים, אטומים, מוות,  טרנסצנדנטיות וכו' - כשהחוט המקשר ביניהם הוא הניסיון למצוא  משהו מעבר לזווית המדעית-חומרית, למצוא משמעות לחוויה המיסטית שהיא מעבר לתפיסה המדעית המצמצמת כאילו החוויה הרוחנית היא חוויה פנימית של האדם ותו לא. •

קרן דותן

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן