כחול לבן עקפו את הליכוד

למרות השבוע הקשה שעבר עליה, כחול לבן דווקא התחזקה • סקר ישראל היום  ו-‭i24NEWS‬ מגלה: הרשימה מובילה עם ‭ 32‬ מנדטים, הליכוד אחריה עם ‭ 30‬ • בין  הסיבות: הפופולריות של הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, שנתפס כמתאים ביותר לתפקיד  שר הביטחון • מנגד, בהתאמה לתפקיד רה"מ, לבנימין נתניהו יתרון עצום על בני גנץ

Picture

נתניהו צילום: יהודה בן יתח

Picture

אשכנזי צילום: אורן בן חקון

Picture
Picture

הסקר נערך על ידי מאגר מוחות - מכון מחקר וייעוץ בינתחומי בע"מ בניהולו של פרופ' יצחק כ"ץ, בשיטות מדעיות מקובלות כסקר משולב (טלפוני + פאנל אינטרנטי), בתאריכים ‭ ,29.08.19-27.08.19‬ בקרב מדגם הסתברותי של ‭ 507‬ משיבים (מתוך ‭ 829‬ נשאלים), שהוא מדגם  מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל (גילי ‭ 18‬ ומעלה). המדגם מאפשר הסקת מסקנות ברמת ביטחון של ‭ ,95%‬ עם טעות דגימה של ‭ 4.3%‬ (ביחס לאומדנים השונים)

צילום: קוקו

Picture

קצת פחות משלושה שבועות

לבחירות, ודבר אחד אפשר לומר בבירור: אף גוש אינו יכול להרשות לעצמו לאבד אפילו קול אחד. כך אפשר להסביר מחזה כמו זה שנראה אתמול, שבו רה"מ התייצב  להודעה דרמטית עם יו"ר מפלגה,  שבפרק א' של בחירות 2019‬ אפילו לא עברה את אחוז החסימה.

לנתניהו אין ברירה, כי המאבק בין הגושים נותר צמוד כפי שהיה.  סקר, שנערך עבור "ישראל היום" ‭ ו-i24NEWS‬ על ידי פרופ' יצחק כץ  ממכון "מאגר מוחות", קובע כי אילו הבחירות היו נערכות היום, היה גוש  הימין צובר ‭ 55‬ מנדטים, גוש המרכזשמאל 54 ואילו ישראל ביתנו של אביגדור ליברמן ממשיכה להוות לשון  מאזניים עם ‭ 11‬ מנדטים.

מנגד, כאשר נשאלו המשיבים למי יצביעו במקרה של פרישת הרשימות  הקטנות בימין - נעם, עוצמה יהודית  וזהות - המצב הבין-גושי נטה יותר  בבירור לטובת הימין. בתסריט כזה,  מקבל גוש הימין ‭ 58‬ מנדטים, ואילו  המרכז-שמאל נחלש ל-‭51‬ (ליברמן  נותר עם מספר מנדטים זהה). אמש, אחרי ביצוע הסקר, הודיע פייגלין על פרישת זהות, כך שכעת התסריט שלו כה מייחל נתניהו הפך לממשי יותר, אבל אפילו בתסריט המשופר הזה - מבחינת נתניהו - הימין עדיין אינו מגיע למספרים של הבחירות האחרונות. כך, למשל, בבחירות ‭ 2015‬ קיבל  גוש הימין (ללא ליברמן) ‭ 61‬ מנדטים, ואילו בפרק א' של הבחירות השנה על ‭ 60‬ בלבד. במילים אחרות, הימין איבד בבחירות האחרונות 5 מנדטים לפחות עם מפלגות שלא עברו.

אשכנזי חורש את הארץ...

בכל הנוגע למספרים היבשים, אילו הבחירות לכנסת היו מתקיימות היום,  רשימת כחול לבן היתה זוכה ב‭32- ‬ מנדטים ולראשונה זה תקופה ארוכה  עוקפת את הליכוד, שגורף ‭ 30‬ מנדטים. אחריהם נמצאות הרשימה המשותפת וישראל ביתנו עם 11 מנדטים, ימינה עם ‭ ,10‬ ש"ס עם ‭ ,8‬ יהדות  התורה עם ‭ ,7‬ המחנה הדמוקרטי עם 6  והעבודה-גשר עם ‭ .5‬ עוצמה יהודית לא עוברת את אחוז החסימה, וכמוה  גם זהות, שכאמור, נסקרה לפני הודעת הפרישה מהמרוץ אמש.

...ומככב בביטחון

מדובר בתוצאות מפתיעות במיוחד, שכן כחול לבן עוברת את הליכוד למרות שבוע קשה במיוחד שעבר עליה, רווי סערות סביב חברת החקירות, הדלפות, שכירת היועץ רונן צור ללא ידיעת אנשי יש עתיד, ומתחים פנימיים אחרים.

אולי אחד ההסברים לשיפור במצבה לפי הסקר הוא העובדה שגבי אשכנזי חורש בשבועות האחרונים את הארץ במסגרת מסע הבחירות. הוא מספיק להגיע לכמה ערים מדי יום ופוגש אלפי ישראלים. ייתכן שהמסע הזה גם עומד מאחורי תוצאה מעניינת ומפתיעה שעולה מהסקר לגבי זהותו של שר הביטחון: אחרי פיגוע הטרור הרצחני בדולב וסיכול פיגוע הרחפנים בגבול הצפוני בתחילת השבוע, נשאלו המשיבים מי הוא המתאים ביותר לכהן כשר הביטחון. למקום הראשון הגיע דווקא אשכנזי,  וחלף על פני יו"ר רשימתו גנץ, ועוד בפער של יותר מעשרה אחוזים. הבא אחרי אשכנזי הוא דווקא נפתלי בנט, שמאפיל בנוסף גם על אביגדור ליברמן, אהוד ברק ועמיר פרץ.

למרות התוצאות הלא מחמיאות לליכוד, עדיין רוב הנשאלים היו רוצים לראות את בנימין נתניהו בראשות הממשלה, וזאת בפער ניכר מבני גנץ ומשאר המתמודדים האחרים.

לאן ילכו קולות זהות?

השאלה שנשאלה אתמול היא לאן ילכו הקולות של פייגלין. בעוצמה יהודית בטוחים שהם יתחזקו, אבל השערה אחרת היא שקולות של תומכי הלגליזציה בכלל לא יישארו בימין.