צמוד צמוד בצמרת, בגושים

סקר "ישראל היום" ו-‭i24 news‬ מגלה: העבודה על סף אחוז החסימה  עם 4 מנדטים בלבד • הליכוד מתחזק ל-‭32‬ מנדטים, כחול לבן עולה  ל-‭31‬ • תמונת הגושים נשמרת: הימין והחרדים עם ‭ 57‬ מנדטים,  השמאל והערבים עם ‭ - 53‬ וליברמן נותר לשון המאזניים עם ‭ 10‬ מנדטים

Picture

הסקר נערך על ידי מאגר מוחות - מכון מחקר וייעוץ בינתחומי בע"מ בניהולו של פרופ' יצחק כ"ץ, בשיטות מדעיות מקובלות כסקר משולב (טלפוני + פאנל אינטרנטי), בתאריכים ‭ ,24.08.19-20.08.19‬ בקרב מדגם הסתברותי של ‭ 611‬ משיבים (מתוך ‭ 932‬ נשאלים), שהוא מדגם  מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל (גילי ‭ 18‬ ומעלה). המדגם מאפשר הסקת מסקנות ברמת ביטחון של ‭ ,95%‬ עם טעות דגימה של ‭ 4%‬ (ביחס לאומדנים השונים)

צילום: אורן בן חקון

Picture
Picture

בימי החורף הסוערים, מזג

אוויר קיצוני יכול אפילו לפתוח מהדורות חדשות. אולם בימים הארוכים של הקיץ לרוב אפשר להסתפק במילה אחת כדי לתאר את המתרחש בחוץ תחת השמש הקופחת: מזג האוויר - דומה.

גם הסקרים של בחירות ‭ 2019‬ ב'  דומים. דומים לעצמם. דומים לתוצאות האמת של סיבוב א'. התזוזות מינימליות ואינן מלמדות על מגמות או התרחשויות יוצאות דופן, ממועד סגירת הרשימות ועד עכשיו.

גם בסקר זה נראה כי ישראל ביתנו היא לשון המאזניים, וכי אין הכרעה בין הגושים. הליכוד היא המפלגה הגדולה ביותר, בפער קטן מכחול לבן, שבינתיים לא נפגעת מהחשיפות הרבות על הסכסוך בצמרת.

ליברמן גם הוא לא נפגע, למרות ניסיונות הליכוד להוריד ממנו כמה מנדטים, ואילו המפלגה היחידה שראשיה יכולים לחוש דאגה בעקבות הסקר היא מפלגת העבודה, שרושמת ירידה נוספת, לקראת הקו האדום המסוכן של אחוז החסימה.

בסקר, שנערך על ידי "מאגר מוחות" בהנהלת פרופ' יצחק כ"ץ עבור  "ישראל היום" וערוץ ‭ ,i24 news ‬  השתתפו ‭ 611‬ נשאלים, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל. טעות הדגימה היא ‭ 4% ‬ לכאן או לכאן.

הליכוד, כאמור, היא המפלגה  הגדולה עם ‭ 32‬ מנדטים. כחול לבן בראשות בני גנץ ויאיר לפיד אחריה עם ‭ .31‬ ימינה בראשות איילת שקד  עם ‭ 10‬ מנדטים. הסיעות החרדיות  ש"ס ויהדות התורה עם 8 ו-7 מנדטים בהתאמה. בסך הכל, גוש הימין  עומד על ‭ 57‬ מנדטים.

המפתח בידי ליברמן

גוש השמאל קטן יותר, אולם אם  מצרפים אליו את ישראל ביתנו, שחתמה השבוע על הסכם עודפים עם כחול לבן - דבר שעשוי ללמד על הצהרת כוונות לגבי המחנה המועדף  על ליברמן בבחירות ‭ 2019‬ ב' - הרי לבני גנץ ויאיר לפיד עשוי להיות גוש חוסם לכהונה נוספת של נתניהו. זאת, אם ליברמן יסכים לצרף את קולו לגוש הכולל גם את הסיעה הערבית המאוחדת.

מהסקר עולה כי ליברמן מקבל 10  מנדטים, כחול לבן עם ‭ 31‬ מנדטים  והמחנה הדמוקרטי ‭ .6‬ ואילו מפלגת העבודה במורד המדרון עם 4 מנדטים בלבד. הרשימה הערבית המשותפת מקבלת ‭ 12‬ מנדטים. גוש השמאל  מונה ‭ 53‬ מנדטים ללא ליברמן, ו‭63- ‬ יחד איתו.

המפלגות שלא עוברות את אחוז  החסימה הן עוצמה יהודית (‭2%‬) וזהות  (‭.(2%‬ שתיהן מגוש הימין, ושוות יחד כשישה מנדטים, שאם לא יעברו את אחוז החסימה - ייזרקו למעשה לפח ולא ייכללו במניין הקולות.

בשאלת ההתאמה לראשות הממשלה ממשיך נתניהו להוביל  עם ‭ 39%‬ תמיכה, ואחריו בני גנץ עם ‭ 23%‬ בלבד.

עוד בחן הסקר את עמדת הציבור ביחס לקואליציה עתידית. ‭ 26% ‬ אמרו כי הם מעוניינים בממשלת  אחדות של הליכוד וכחול לבן. ‭ 23% ‬  היו מעדיפים ממשלת ימין צרה. ‭ 14% ‬ מעדיפים ממשלה עם הליכוד ועם כל מפלגות הימין, אך בצירוף מפלגת העבודה. ‭ 21%‬ מעדיפים ממשלת שמאל בראשות כחול לבן ובצירוף מפלגות גוש השמאל.

מעיון שטחי בנתונים אפשר להגיע למסקנה כי רוב הציבור מעדיף ממשלת אחדות, אולם בעיון מעמיק יותר, במיוחד סביב האפשרות לממשלת ימין הכוללת את כל מרכיבי הימין בשילוב מפלגת העבודה, תרחיש  שזוכה לאחוז גבוה יחסית של ‭ - 14% ‬ ניתן לראות כי האפשרות המועדפת ביותר על כלל הציבור היא האפשרות הכוללת ממשלה עם הליכוד, מפלגות הימין והסיעות החרדיות.

השותפים הטבעיים

‭37%‬ מהציבור לא מוכנים שהליכוד יזנח את שותפיו הטבעיים, וחלקם הקטן מוכן או מעדיף שיהיה זה בשיתוף מפלגת העבודה. אפשרות זו עדיפה על הציבור, שכאמור מעדיף זאת על פני הליכוד וכחול לבן יחד, מה שמייתר את הצורך בצירוף מפלגות הימין והחרדים.

נתון זה לא נכון לגבי מצביעי ישראל ביתנו, המעדיפים ברוב של ‭ 51% ‬ ממשלת אחדות של הליכוד וכחול לבן. גם בוחרי כחול לבן מעדיפים שיתוף  עם הליכוד. ‭ 54%‬ ממצביעיהם אמרו כי הם מעדיפים ממשלה בהרכב זה.

”מעיון שטחי בנתונים אפשר להגיע למסקנה כי רוב הציבור מעדיף ממשלת אחדות, אולם בעיון מעמיק יותר, ניתן לראות כי האפשרות המועדפת ביותר על כלל הציבור היא האפשרות הכוללת ממשלה עם הליכוד, מפלגות הימין והסיעות החרדיות