שותף מתוך המהדורה 1/24/2020 Israel Hayom

שחרור נעמה: מאחורי העסקה

גורם מדיני: "הבקשות צנועות ביחס לתמורה"

Picture

חצר אלכסנדר בירושלים צילום: יואב ארי דודקביץ

בישראל מעריכים כי נעמה יששכר תשוחרר מהכלא

הרוסי בתוך כמה שבועות לכל היותר, וייתכן שאף  בעוד ימים אחדים. כך אומר ל"ישראל היום" גורם בכיר המעודכן בפרטים.

הגורם הבכיר שלל את החששות שרוסיה תוליך את ישראל  בכחש ותעכב את השחרור, ואמר כי גם אם יחול עיכוב קל, נעמה תשוחרר כמובטח.

בתוך כך, ל"ישראל היום" נודע כי בירושלים אין כוונה בשלב הזה להיעתר לבקשה הרוסית למנוע את העברת המלונות שרכשה עמותת עטרת כוהנים לפטריארכיה היווניתאורתודוכסית. לעומת זאת, ישראל הסכימה לשתי בקשות אחרות שנוגעות למעמד הכנסיות של ירושלים.

ראש הממשלה נתניהו העביר לנשיא פוטין בפגישתם מכתב מטעם משרד הפנים, ובו הסכמה שהפטריארך הרוסי יקבע מי יהיה הנציג מטעמו שיפנה לרשויות בישראל. המכתב נועד לפתור בעיה ביורוקרטית שהקשתה בשנים האחרונות על הכנסייה הרוסית לקדם תהליכים במשרד הפנים.

בקשה נוספת שישראל נענתה לה היא דחיית המשפט שבו החלה עיריית ירושלים נגד הכנסייה הרוסית בסוגיית תשלומי הארנונה. על פי הסיכום, עניינה של הכנסייה הרוסית יושווה לכנסיות האחרות.

גורם המעורה בפרטים דחה את הטענות על מחיר גבוה שישראל שילמה כביכול כדי להביא לשחרור נעמה יששכר. לדבריו, הבקשות שהעלו הרוסים היו צנועות יחסית לתמורה, ולכן לרובן לא היה קושי להיענות. הוא הוסיף כי בניגוד  לפרסומים שונים, חצר אלכסנדר לא נמסרה לרוסיה. לדבריו, מדובר בסך הכל באפשרות שכנסייה רוסית אחת, שממילא היא הבעלים של המקום, תוכל להעביר אותה לידי כנסייה  רוסית אחרת. "השטח לא היה ישראלי מעולם. כל מה שעשינו הוא קידום האפשרות להעברת ידיים בין צד רוסי אחד לצד  רוסי אחר, וזאת לאחר שנים ארוכות שהרוסים מבקשים זאת". גורם מדיני ציין כי עצם העובדה שרוסיה מבקשת מישראל  להסדיר ניהול נכסים בעיר העתיקה, משמעותה הכרה דה-פקטו של רוסיה בריבונות ישראל על העיר העתיקה בירושלים. עוד אומרים בישראל כי אחרי שרוסיה נקטה שורה ארוכה של מחוות כלפי ישראל בשנים האחרונות, הגיע תורה של ישראל  לבצע צעדים בוני אמון כלפי רוסיה. "לא מדובר על עסקה לשחרור נעמה, אלא על מהלך נרחב יותר שנועד לשפר את  כלל הקשרים עם רוסיה", אמר מקור המעורה בפרטים.

אריאל כהנא

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן