שותף מתוך המהדורה 4/30/2019 Israel Hayom

כוכבי דילג על תהליך מינוי ראוי

Picture

יואב לימור

אביב כוכבי מיהר אתמול לסגור עניין, ולמנות את גיל מסינג לדובר צה"ל הבא. הוא ביקש לאותת בכך למטכ"ל (וגם  לתקשורת) שרק גורם אחד מקבל את ההחלטות בצבא: הרמטכ"ל.

בדרך, דילג כוכבי על תהליך מינוי ראוי. ראיונות של מועמדים,  התייעצויות, הודעה לאלה שרצו אך לא נבחרו. כל אלה לא התקיימו  (חוץ מהתייעצות עם פולי מרדכי), וחבל; לא משום שמסינג הוא בחירה  לא ראויה, אלא כי תהליכים - בוודאי בארגון כמו צה"ל - הם לא רק עניין פרוצדורלי אלא מנגנון למניעת תקלות. זה המקרה השני בתוך כמה ימים שבו מנהל כוכבי תהליך שנוי במחלוקת, אחרי הפנייה  לתא"ל א' לחזור לשירות כדי לשקם את מערך המבצעים המיוחדים  (מ"מ) באמ"ן. גם כאן, המינוי עצמו ראוי, אבל הדרך בעייתית.

למסינג, שייכנס לתפקידו בקיץ, צפוי אתגר לא פשוט. קרבתו  לכוכבי תעורר כלפיו חשד טבעי, שאותו יהיה עליו להפיג מייד. הוא יידרש גם לקנות לעצמו סמכות בקרב האלופים - קבוצה חשדנית במיוחד שלא מקבלת לתוכה בקלות את מי שלא גדל בה. גם הפיקוד  על יחידה (יש בדובר צה"ל ‭ 600‬ קצינים וחיילים) יהיה חדש עבורו, בוודאי בתקופה שבה נרשמת פרישה סיטונית של קצינים מוכשרים.

למסינג ניסיון דוברותי רב, אבל יהיה עליו להעמיק בתחום שהופך  לבאזז הגדול של התקופה: התודעה. צה"ל ודוברו הם שחקנים רבי  חשיבות במגרש הזה - מול הציבור הישראלי, ובעיקר מול הציבור  השכן. בעידן שבו מנצחים במלחמות (או מונעים אותן) לעיתים במילים, ולא בטילים, יהיה על הדובר החדש להפוך את יחידתו לכלי  לחימה משויף ואפקטיבי. מעל לכל, יהיה על מסינג לדאוג לשימור  אמון העם בצבא. זה לכאורה מתבקש, ובכל זאת חל בשנים האחרונות  כרסום מדאיג בתחום. הרשתות החברתיות משפיעות, רבנים וחברי כנסת וסתם אינטרסנטים בוחשים, והמפקדים מוצאים את עצמם בפני  אתגר גובר. מסינג - שיהיה מעתה "דובר צה"ל מוסר" - חייב לזכור  שמבחנו העליון יהיה להשאיר את צה"ל ממלכתי ומחוץ לוויכוח.

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן