שותף מתוך המהדורה 5/31/2018 Israel Hayom

התעמולה השקרית של התקשורת באירופה

Picture

שיגור מטח רקטות לעבר ישראל צילום: אי.פי

Picture

אלדד בק, ברלין

השבועיים האחרונים היו הזדמנות נפלאה לבחון את נבכי נפשה של התקשורת האירופית  בדיווחיה על העימות הפלשתיני-ישראלי. בעוד הפרובוקציה הפלשתינית, שאורגנה סמוך לגדר הגבול המפרידה בין רצועת עזה לישראל וגרמה לעשרות הרוגים בצד הפלשתיני, כיכבה במהדורות החדשות, באתרי האינטנרט ובעמודיהם הראשונים של העיתונים, הפרובוקציה הפלשתינית האחרונה של ירי עשרות טילים על שטחה של ישראל  מרצועת עזה זכתה להתייחסות שולית, אם בכלל.

כל עוד אין הרוגים פלשתינים, שמועלים לקורבן על מזבח המאבק במדינה היהודית, אין כל סיבה לדווח על המתרחש. הדיווחים המעטים שהיו על  ההסלמה האחרונה בדרום הטילו, כמובן, באופן ישיר או עקיף את האחריות למתרחש על ישראל. כותרות הדיווחים הללו עסקו בהפצצות האוויריות  של צה"ל על הרצועה, ורק לאחר מכן צוין, כבדרך אגב, שההתקפות הללו היו תגובה לירי טילים ופגזי מרגמה מהצד הפלשתיני.

הפלשתינים מוצגים שוב כצד החלש בעימות  שהם יזמו. הם בסך הכל יורים פגזים, שגורמים למעט מאוד נזק ולא הורגים איש, בעוד ישראל מפעילה את חיל האוויר האימתני שלה ומטילה מטר של אש על אוכלוסייה, הסובלת גם כך מהשלכות "סגר מוחלט הנמשך כבר עשר  שנים" (‭.(France24 ‬

ההתייחסות לסגר כאל מקור בעיותיה של האוכלוסייה ברצועת עזה היא סימפטום לדרך שבה מרבית התקשורת באירופה בוחרת להעצים, באמצעות הפצת מידע תעמולתי ושקרי, את סבלה של האוכלוסייה ברצועה ולעצום עין באופן מכוון מהאחראים הראשיים ליצירת סבל זה - משטר  חמאס ושאר המיליציות הג'יהאדיסטיות, באופן שמציג את ישראל כגורם בלעדי של כל צרות הפלשתינים.

המוצר המסלף הזה, שכבר הפך למסורת בתקשורת האירופית, מתכתב באופן מושלם עם הדיווחים  והסרטים ה"תיעודיים", שהוצגו בשבועות האחרונים ברחבי אירופה על ‭ 70‬ שנה ל"נכבה": הקמתה של מדינת ישראל היא הגורם הבלעדי לסבלם הנמשך של הפלשתינים. לפלשתינים אין כל אחריות או השפעה על גורלם או עתידם. הם הקורבן  האבסולוטי. של היהודים, כמובן.

הגדיל לעשות בשבועות אלו היומון "זודדוייטשה צייטונג", עיתון שמאל-ליברלי, שבניגוד למקבילו הישראלי הוא בעל תפוצה מכובדת ביותר והשפעה משמעותית על עיצוב דעת הקהל. היומון הזה לא בחל בעבר, וגם בימים האחרונים, לפרסם קריקטורות בעלות  אופי אנטישמי, בשם "הביקורת הלגיטימית"  על ישראל. כשהחלו "צעדות השיבה" - שלא היו קשורות כלל לפתיחת השגרירות האמריקנית בארה"ב - הקדישה כתבת היומון בישראל כתיבה רבה לסבלה של האוכלוסייה הפלשתינית, העומד, לטענתה, מאחורי "מחאת הגבול". היא נמנעה מלציין שמטרת המחאה הזו היתה מימוש זכות השיבה, כלומר פלישה מתוכננת לשטחה הריבוני של ישראל, וכי תושבי הרצועה מעדיפים לתעל את מחאתם נגד ישראל במקום נגד משטר חמאס.

אתמול פרסם היומון הגרמני המשפיע דיווח צדדי ומצומק על תקיפות הטילים של חמאס, זהה פחות או יותר לדיווח על ההתפחויות בחקירת רעיית רה"מ, שרה נתניהו, ועלייתו לישראל של המיליארדר הרוסי אברמוביץ'. על סבלה של האוכלוסייה הישראלית, החיה בסמוך לגבול עם רצועת עזה, תחת אימת ירי הטילים והפגזים  הפלשתיניים, האירופאים כמעט לא שומעים. זה עלול לפגוע בתעמולה התקשורתית השקרית האירופית, שלפיה הפלשתינים הם הקורבנות וישראל היא הרוצחת לשווא.

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן