שותף מתוך המהדורה 11/5/2012 Israel Hayom

שינוי בהרגלי האופנה: צה"ל לא יחלק יותר "ירכיות" למתגייסות

ה"ירכית" עוזבת את ארון הבגדים הצה"לי • בין הסיבות: בנות רבות אינן לובשות את הירכית במהלך השירות • המהלך צפוי לחסוך מאות אלפי ש' בשנה • המעוניינות בחולצה יוכלו להגיש בקשה מיוחדת

Picture

אסתי גינזבורג ביום גיוסה

צילום ארכיון: מאיר פרטוש

חסל סדר חולצות ירכית לחיילות: הבנות שתתגייסנה לצה"ל מחודש ינואר הקרוב, תפסקנה לקבל ירכית ביום גיוסן. כך הוחלט במרכז הציוד של צה"ל.

אחת הסיבות להחלטה היא שרוב מכריע של הבנות המקבלות את הירכית אינן לובשות אותה במהלך כל שירותן הצבאי, בין היתר מטעמי אופנה.

במשך יותר ‭ 40-מ‬ שנה היתה הירכית חלק מפריטי הלבוש, שהבנות המתגייסות לצה"ל היו מקבלות בבקו"ם. נוסף על שתי חולצות מכופתרות רגילות, הן מקבלות גם ירכית, שהיא חולצה שאינה מוכנסת לתוך המכנסיים הצבאיים.

עד כה רק בנות ולוחמים מחטיבת הצנחנים קיבלו בבקו"ם את החולצה הייחודית.

אף שהבנות יפסיקו לקבל את הירכית, הצנחנים ימשיכו ללבוש את החולצה ועליה את החגורה הצבאית. בחטיבת הצנחנים מדובר בסמל סטטוס, ובניגוד לבנות, הלוחמים בעלי הכומתות האדומות לובשים את החולצה הצבאית בגאווה בלתי מוסתרת.

בצה"ל הדגישו כי המהלך עתיד לחסוך מאות אלפי שקלים בשנה, זאת משום שהירכית יקרה יותר מחולצה רגילה. עלות כל ירכית היא ‭ 45.57‬ שקלים, ואילו עלות הייצור של חולצה רגילה לבנות היא ‭ 35.68‬ שקלים, כך שכאשר ייגמר מלאי הירכיות הקיימות כיום בצה"ל, ייחסכו ‭ 9.89‬ שקלים לכל מתגייסת.

עם זאת, לחסידות הירכית אין מה לדאוג. בנות שתרצינה מטעמים כאלה ואחרים - למשל, טעמי דת - לקבל ירכית וללבוש אותה במהלך שירותן, תוכלנה לעשות כן לאחר שתגשנה בקשה מיוחדת.

אף שהבנות יפסיקו לקבל את הירכית, לוחמים מחטיבת הצנחנים ימשיכו ללבוש את החולצה

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן