שותף מתוך המהדורה 4/9/2012 Israel Hayom

בארמניה כבר הייתם?

נופי פרא, היסטוריה עשירה, אדריכלות ייחודית, אוכל נפלא ליעד החם הבא יש כנראה מה להציע לכל טעם ואל תוותרו על הברנדי שהיה האהוב ביותר על צ'רצ'יל

Picture

גרארד. מנזר הררי שחלקו חצוב בסלע

צילום: דוד ברון

הידעתם?

בארמניה שחמט הוא מקצוע חובה בבית הספר אררט, הסמל הלאומי של ארמניה, הוא המקום שבו עצרה תיבת נח בעת המבול. ההר, אגב, נמצא בכלל בשטחה של טורקיה בירוואן קיים שירות מוניות ספיישל לנשים בלבד שנקרא ‭ - Pink Taxi‬ עניין של אדיבות, לא מה שחשבתם

Picture

כיכר הרפובליקה בירוואן צילום: מתי גולדנברג, אשת טורס

Picture

כנסיית ריפסימה ממערב לירוואן (מימין) ומפל שאקי, הגבוה במפלי המדינה

Picture

צילומים: מפעל הברנדי אררט/באדיבות קבוצת ליברטי אינטרנשיונל

Picture

מפעל הברנדי "אררט"

צילום: דוד ברון

כמה דקות אחרי שהקבוצה שלנו נחתה בירוואן, בירת ארמניה, ניגשה אלי קצינה במשמר הגבול המקומי. "מאיפה אתם‭"? ‬ שאלה באנגלית מבוישת במקצת. "מישראל‭,"‬ חייכתי בחזרה והגשתי את הדרכון לבדיקה. "רק שתדע שאתם אומה חכמה מאוד‭,"‬ הפתיעה, ונפרדה ממני לשלום.

ייתכן שהסיפור השולי הזה מלמד על משהו גדול הרבה יותר: במשך אלפי שנים היה יחסם של הארמנים ליהודים לא רק נטול אנטישמיות, אלא אף אוהד ביותר. אולי כי מדובר בשתי ציביליזציות עתיקות, אולי בגלל הדמיון בהיסטוריה במהלך המאה ‭ 20-ה‬ (הארמנים היו הראשונים שסבלו מרצח עם שיטתי‭,(‬ ואולי משום שרוב הארמנים - כמו היהודים עד לאחרונה - חיים בתפוצה ענקית ותומכת (מנציגיה הידועים מאוד: הזמרים שר ושארל אזנבור, להקת הרוק הכבד ‭ ,of a Down System‬ הטניסאים אגאסי ונלבנדיאן והבמאי אטום אגויאן‭.(‬

 אבל הארמנים ומדינתם לא באמת זקוקים ליחסי הציבור של ההיסטוריה כדי להפוך לאטרקציה מבחינת התייר הישראלי. למדינה הקטנה - שגודלה כגודל בלגיה ואשר גובלת בטורקיה, בגאורגיה, באזרבייג'ן ובאיראן - יש מה להציע לכל טעם ולכל חוש.

אחרי הנחיתה בירוואן אפשר לצאת לסיור בעיר. דווקא מרכזה, בעיקר שדרות אבוביאן היוקרתיות, עשוי לתעתע: אלמלא הימצאות השילוט בארמנית, אפשר לחשוב שהגעתם לבירה אירופית מצויה. בקיץ מתמלאת כיכר הרפובליקה, שממנה יוצאת השדרה, באלפי אנשים שמבלים בבתי הקפה לצד המזרקות לאורך כל הלילה. הליכה קצרה מבית האופרה המקומי ואתם בקסקאד - פארק פורח ומפל מים מדורג, שהופך בקיץ ליציע בעבור המופעים שלמרגלותיו.

ירוואן היא עיר קומפקטית, כך שבמרחק הליכה מהשדרות המרכזיות תוכלו למצוא את השוקא - שוק אוכל שאסור להחמיץ בו את הגבינות הארמניות המשובחות, נקניקים כגון סוג'וק, וכמובן את הממתקים, למשל לאבאש פירות.

במרכז העיר אפשר למצוא גם את הוורניסאז' - מתחם שבעלי מלאכה ואמנים מציגים בו את מרכולתם. אפשר וכדאי לבקר באחד ‭ 40-מכ‬ המוזיאונים והגלריות - למשל מכון Matenadaran המציג אוסף כתבי יד עצום, שבו גם כתבי יד בעברית.

המעוניינים לחוות את ארמניה גם בהיבטים הטרגיים של ההיסטוריה שלה יבקרו במוזיאון רצח העם, ה"יד ושם" של האומה הקטנה הזאת.

אחד הדברים שארמניה מפורסמת בהם הוא הברנדי שלה. על גשר הניצחון ממוקמים זה מול זה שני מפעלי ברנדי, "נוי" ו"אררט‭."‬

 ב"אררט‭,"‬ שהוקם עוד ‭ ,1887-ב‬ מייצרים בין היתר את הברנדי דווין, שהיה האהוב ביותר על ווינסטון צ'רצ'יל, ולדבריו, היה אחד מסודות אריכות הימים שלו (לצד עישון סיגרים ואי עשיית ספורט‭.(‬ את הברנדי הזה, לצד רבים אחרים, אפשר לטעום במהלך הסיור במפעל.

אבל ארמניה היא לא רק ירוואן, ולמעשה - כמו ניו יורק וארה"ב - אלו כמעט מדינות שונות. מסע אל אטרקציות תיירותיות יחשוף בפניכם פסיפס של חוויות בלתי נשכחות. לא רוויתם מהברנדי? סעו אל חבל היין ארני. תרצו לרחוץ בגובה של יותר ‭ 2,000-מ‬ מטר? בקרו באגם סוואן, אחד הגבוהים בעולם. ואם אתם חובבי היסטוריה ואדריכלות, ארמניה, כמדינה הראשונה שהתנצרה, משופעת במנזרים ובכנסיות יוצאי דופן.

בקרו במנזר חור ויראפ על הגבול הטורקי, בן יותר ‭ 1,700-מ‬ שנה, שמשקיף על הר אררט, ואשר בצינוק בתוכו הוחזק האיש שהטביל את ארמניה. אל תחמיצו את גרארד - מנזר הררי, שנבנה במרוצת ההיסטוריה ככנסייה בתוך כנסייה ונחצב בחלקו בתוך הסלעים. לא הרחק ממנו נמצא מקדש גארני, שריד לתקופה ההלניסטית ולעברה האדיר של ממלכת ארמניה.

אחרי שגאורגיה השכנה הפכה לשם דבר מבחינת התייר הישראלי, גם לארמניה יש פוטנציאל להפוך למגנט תיירותי. כך, לפחות, משוכנעים בחברת אשת טורס, שלקראת הקיץ הקרב מציעה טיולים מאורגנים במדינה. החל מפסח יהיה גם קל יותר להגיע לארמניה, שכן חברת התעופה הלאומית שלה, ארמאוויה, תטוס כעת פעמיים בשבוע, בימים ראשון וחמישי.

הכותב היה אורח של קבוצת התיירות אשת טורס ושל קרן

התחרותיות הלאומית של ארמניה

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן