שותף מתוך המהדורה 7/3/2011 Israel Hayom

למצות את חקירת מסמך הרפז עד תום

Picture

הרפז

צילום: יוסי זליגר

מצמרר לדמיין לאן היתה מתגלגלת פרשת המסמך המזויף שתחילה נקרא בזדון על שמו של יואב גלנט אלמלא פנה איל ארד למשטרה וביקש לחקור מי קשר אותו לכתובת המסחרית של החברה שבבעלותו.

גבי אשכנזי לעולם לא היה מתנדב להודיע כי החזיק במסמך וממי קיבלו ומדוע נמסר מלשכתו בשרשור לערוץ ‭ .2‬ ללא חקירה היו רבים משוכנעים כי גלנט ו/או יוני קורן ו/ או אהוד ברק כתבו אותו ועוד שערורייה היתה נצרבת בתודעה הציבורית כשהסילוף מתקבע כאמת.

אך גם משהוגשה תלונת ארד במשטרה לא ירד היועץ המשפטי יהודה וינשטיין לעומק משמעותה ואולי רצה לגמור את העניין מהר ככל האפשר שכן כך פירש את טובת הציבור. הוא הינחה את המפכ"ל דוד (דודי) כהן לברר אם המסמך מזויף ומי כתבו ותו לא.

אלמלא קמה זעקה בחלק מהתקשורת היתה לכאורה השחיתות החמורה שנחשפה במערך המבצעים המיוחדים של צה"ל בקודש הקודשים של העשייה המודיעינית הסודית נותרת בעינה. גדושת מורסה. עם לכאורה חתירה של אנשי צבא תחת הממשלה האזרחית החוקית עד כדי הדלפות שפורסמו באחרונה כאילו כמה אנשי ביטחון בלמו תוכניות ביטחוניות הנקשרות בשמם של בנימין נתניהו וברק.

הטעות בצומת הראשון גרמה למשטרה להסתפק ביעד הנקודתי של חשיפת הזייפן. חשוב ככל שיהיה הוא אינו העיקר. עומק ההשחתה חמור פי כמה.

משנכנס לתמונה מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס הנעזר בצוות מיומן בראשות יעקב (מנדי) אור התברר כי נחוצה חקירה מסועפת מאוד. רק בשלב זה החלו לתקן את הטעות הראשונית מאוגוסט ‭ .2010‬ זה אירע כאשר מחבר המסמך בועז הרפז התרצה והעיד לאחרונה במשרד מבקר המדינה - יעד שאליו חתר לינדנשטראוס מהרגע שבו קיבל עליו את משימת הבירור.

תפנית כפולה פורסמה בסוף השבוע שעבר: הניסיון לבטל את הצו האוסר על הרפז לצאת מהארץ עלול היה לשבש את החקירה אבל סוכל למרבה המזל. בפרקליטות רצו להניח לו לנסוע לחו"ל אבל וינשטיין התעשת ברגע האחרון ומנע זאת.

במקביל נחשפה כאמור העובדה שהרפז מסר גירסה למבקר המדינה. מייד עם היוודע הדבר נפוצו עובדות דרמטיות לצד השערות קלוטות מהאוויר באשר לתוכן גרסתו. מבקר המדינה התכוון לגבות עדויות נוספות מרונית וגבי אשכנזי השוהים בארה"ב אבל הפרסום של טובה צימוקי ב"ידיעות אחרונות" חייב את הדובר שלמה רז להזהיר בשמו של לינדנשטראוס כי כל פרסום כזה בטרם עת מנוגד לחוק.

מה שאינו מנוגד לחוק הוא משפט הנאמר במסדרונות משרד המבקר: הגיע חומר חדש הפותח תלם לחקירת המעורבים בפרשה הרמטכ"ל לשעבר ורעייתו ולא רק הם.

היות ומדובר לכאורה בשחיתות עמוקה במערך המבצעים המיוחדים של צה"ל אי אפשר להסתפק עוד בעיסקת טיעון קלושה עם הרפז. יש למצות את החקירה עד תום. אולי בנתיב הפלילי אולי דווקא ברמת הנורמות הציבוריות הקלוקלות שנחשפו במהלך התעלול. חזקה על לינדנשטראוס שהוא חותר ליעד זה. הרחק מנקודת ההתחלה של אוגוסט ‭ .2010 ‬

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן