שותף מתוך המהדורה 4/5/2011 Israel Hayom

המו"מ נכשל הרופאים שובתים היום ומחר

מהבוקר יספקו בתי החולים רק טיפולים דחופים • גם לאומית וכללית ישבתו חלקית • נציגי ההסתדרות הרפואית והאוצר ייפגשו היום שוב - אך הפערים גדולים מאוד

Picture

רופאים בחדר ניתוח. "החולים נפגעים"

אחרי שהפגישה עם נציגי

האוצר הסתיימה אמש ללא תוצאות הבוקר פותחת ההסתדרות הרפואית בשביתה בת יומיים. היום בצהריים אמורים הצדדים להיפגש שוב בניסיון לפתור את המשבר.

השביתה מקיפה את בתי החולים הממשלתיים ואת קופות החולים כללית ולאומית. הרופאים בבתי החולים יעבדו במתכונת שבת וניתוחים שאינם דחופים יידחו. ועדות חריגים יקבעו אם הניתוח או הטיפול דחופים. טיפולי דיאליזה כימותרפיה והקרנות יימשכו כרגיל. בתי החולים גם לא יפגעו בפונות שעברו הכנה הורמונלית. יחידות טיפול נמרץ חדרי לידה וחדרי מיון יפעלו כרגיל.

בשירותי בריאות כללית ובקופת חולים לאומית תחל השביתה ותסתיים היום ובסניפים יינתנו שירותי אחיות ומינהלה. במילים אחרות אם אתם זקוקים למשל לבית מרקחת או לחדר אחיות תוכלו להגיע לסניף כרגיל. כמו כן בכל אזור יישארו רופא משפחה ורופא ילדים למקרה חירום. טיפולי פוריות בקופות החולים לא ישובשו.

רופאים רבים ביקשו אתמול להבהיר שהשביתה היא למעשה גם למען ציבור המטופלים עצמו. "כאשר רופא עובד מסביב לשעון זה יכול לעלות בחיי אדם" אומר ד"ר ישראל אייליג סגן יו"ר הסתדרות הרופאים ומרדים במקצועו. "אם במשמרת הרופא מקבל ‭ כ70-‬ מטופלים בסופה אין לו כבר כוח לתת לחולה טיפול ראוי. אני כבר לא מדבר על כך שהרופא חוזר הביתה ממוטט לא רואה את ילדיו והולך לישון‭."‬ ד"ר ראדי שאהין מבית החולים רבקה זיו שבצפת מצטרף: "השביתה היא מצב שאינו טבעי לרופא. אנו מגיעים אליו מתוך ייאוש וחוסר אונים. אנו מוחים על מחסור ברופאים ועל עומס השעות שאינו מותיר זמן ללמד מתמחים או להעשרה עצמית והשעות הארוכות במצב של ערות נותנות אותותיהן ברופאים‭."‬

 לבד מתוספת תקנים דורשים בהסתדרות הרפואית תוספת מיטות הכנסת השב"ן - טיפולים המבוצעים במסגרת הביטוחים המשלימים - לבתי חולים ציבוריים ובייחוד לבתי חולים בפריפריה הגדלת התגמול של המתמחים בעבור תורנות שביעית ומעלה תוספת מיוחדת לתורנות עשירית הסדרת יום מנוחה שביעי תגמול מיוחד למתמחים הורים והעלאה של שכר הרופאים ‭ ב50-‬ אחוזים.

האוצר: לרופאים שכר טוב

מנגד באוצר מאותתים שהם לא מתכוונים לוותר מהר כל כך לרופאים. "הרופאים הם לא סקטור מקופח הם מרוויחים שכר טוב ויש להם אפשרות לעבודה פרטית" אמר אתמול הממונה על השכר באוצר אילן לוין. לדבריו ‭ ל80-‬ אחוזים מהרופאים המומחים במערכת הבריאות יש מקור הכנסה נוסף בין שזו פרקטיקה פרטית ובין באחד מתאגידי הבריאות כולל בקופות החולים. לפי נתוניו מתמחה משתכר 19 אלף שקלים בממוצע בחודש מומחה מרוויח 24 אלף שקלים בחודש והבכירים במערכת הבריאות ‭ 34 -‬ אלף שקלים בחודש. הנתונים האלה כוללים את כל הכוננויות ואת כל התורנויות.

יצוין כי בעוד הרופאים דורשים תוספות שכר בסך 50 אחוזים ההצעה הנדיבה ביותר של האוצר היתה עד כה 18 אחוזים שייפרשו על פני עשר שנים. רופאים במקצועות שבהם מורגש החוסר בתקנים ורופאים צעירים יקבלו תוספת של 24 אחוזים על פני תקופה זהה. לוין אמר שהאוצר מוכן לשלם תוספות שכר לרופאים כולל על שעות נוספות אם יקדישו את כל זמנם לעבודה במערכת הציבורית ויחתימו שעון.

המדריך לשביתה

מה יושבת

בבתי החולים הממשלתיים יתקיימו רק ניתוחים דחופים

מרפאות החוץ יהיו סגורות

ביה"ח הגריאטריים ומוסדות בריאות הנפש יעבדו במתכונת שבת

בכללית ובלאומית לא יעבדו הרופאים למעט חריגים

מה לא יושבת

חדרי המיון, יחידות טיפול נמרץ, חדרי הלידה, יולדות, פגיות, דיאליזה, הפריה חוץ-גופית וטיפולים אונקולוגיים

בכללית ובלאומית יעבדו רופא משפחה וילדים תורנים. גסטרואנטורולוגים, טיפולי ‭ ,IVF‬ אחיות, רוקחים ועובדי מינהלה יעבדו כרגיל

מחוץ למחאה

בית חולים לניאדו בנתניה וקופות החולים מכבי ומאוחדת

לשאלות נוספות: מוקד פניות לציבור ‭ * 5104 ‬

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן