שותף מתוך המהדורה 3/7/2011 Israel Hayom

ח"כים תחת זכוכית מגדלת

קבוצת מתנדבים הקימה אתר אינטרנט עצמאי בשם "כנסת פתוחה" • האתר עוקב מדי יום אחרי פעילות הח"כים וחושף לכל: כמה זמן הם שוהים במשכן? האם הם מגיעים לוועדות?

Picture

צילום: רוני שיצר דאון (מימין) ורביב עם האתר "כנסת פתוחה‭."‬ "חושפים את הכנסת לציבור"

ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) הוא אחד הח"כים החרוצים במשכן. נכון לעכשיו הוא המחוקק המצטיין בכנסת ‭ ה18-‬ מאחר שהצליח להוסיף עשרה חוקים חדשים לספר החוקים. ח"כ נסים זאב (ש"ס) מקפיד להיות נוכח בכל הדיונים במליאה ועד כה השתתף ב‭1 880-‬ הצבעות. לעומת זאת יש ח"כים כמו איברהים צרצור (רע"מ-תע"ל) וחנין זועבי (בל"ד) שלא הצליחו לרשום על שמם אף חוק חדש וגם בתחומים אחרים הישגיהם דלים מאוד. נתונים סטטיסטיים אלה כמו רבים אחרים מתפרסמים באתר האינטרנט "כנסת פתוחה" ‭ (www.oknesset.org)‬ שאותו הקימה קבוצת מתנדבים בראשות עופרי רביב ‭ (29)‬ ובני דאון ‭ (42)‬ לפני כשנה.

עופרי דוקטורנט למדעי המוח ששירת בדרגת סרן ביחידת "אופק" (יחידת התוכנה של חיל האוויר) מספר כי הרעיון עלה בדעתו לראשונה ערב הבחירות האחרונות לכנסת ‭ ב2009-‬ כשהתלבט עבור איזו מפלגה להצביע. "התחלתי לחפש באתר האינטרנט של הכנסת נתונים על הישגיהם של הח"כים ובדקתי באיזו מידה בהצבעות הם פעלו כפי שהתחייבו ובהתאם לאידיאולוגיה של מפלגתם או שסטו ממנה. היה לי קושי רב לרכז את הנתונים" הוא מספר.

במפגש של מפתחי תוכנות הוא פגש את בני דאון שעסק קודם לכן בהיי-טק והיה מנכ"ל של חברת "שונרא תוכנה בע"מ" שבה עבדו 60 איש והיה לה מחזור מכירות של 10 מיליון דולר. עופרי ובני החליטו לפעול במשותף להקמת אתר אינטרנט שיספק לציבור מידע מקיף על פעילות הח"כים.

שניהם מודים שהשיקולים שהנחו אותם להשקיע מדי חודש מאות שעות עבודה בהתנדבות להקמת האתר ולהרחבתו היו פטריוטיזם וציונות. "אני ציוני יש לי שתי ילדות קטנות ואני מאוד רוצה שתהיה לנו מדינה טובה יותר" אומר בני ועופרי מהנהן בראשו.

"הכנסת היא שלנו, לא"?

 בפתח האתר הם מציגים את עצמם בצניעות. ‭ '"‬כנסת פתוחה' הוא פרויקט שמטרתו לחשוף את פעילות הכנסת לציבור. אחרי הכל הכנסת היא שלנו לא? במקום לספר לכם סיפורים אנחנו בעיקר רוצים להראות לכם נתונים אמיתיים: מי הצביע בעד מה מי יזם כמה ח"כים נמצאים בדיונים ובוועדות וכו‭.'‬ 'כנסת פתוחה' הוא פרויקט ללא מטרת רווח מבוסס כולו על מתנדבים ולא נתמך על ידי אף גוף מפלגתי. המידע מגיע ברובו מאתר הכנסת‭."‬

 עופרי מספר למשל כי הם הכינו תוכנה שמחוברת לשעון הנוכחות של הכנסת אשר מספקת להם נתונים מדויקים על זמני ההגעה של הח"כים למשכן ועל משך השהות שלהם שם. את הנתונים על החקיקה הם מעבדים ממידע גלוי של הכנסת וכך גם לגבי הנוכחות בוועדות ובהצבעות במליאה.

לדברי עופרי יש להם ‭ כ100-‬ מתנדבים מרביתם סטודנטים עם מודעות פוליטית או כאלה שעובדים בחברות הייטק וחשוב להם לעזור לקדם את האתר. אליהם הצטרפו גם כמה תלמידי תיכון. "הם מגיעים אלינו בשיטת חבר מביא חבר. את מרביתם איני מכיר אישית כי אין לנו עדיין משרדים וכל אחד עובד מביתו" אומר עופרי.

כשהשניים נשאלים מהי המטרה שאליה הם חותרים הם משיבים: "אנחנו מאמינים כי ברגע שכל ח"כ יידע שיש קבוצה של אנשים שעוקבת אחרי הפעילות שלו ובוחנת את מעשיו אולי זה ידרבן אותו להשקיע יותר בעבודה האמיתית ולשפר את היכולות שלו. בנוסף הדבר יביא להגדלת המעורבות והאכפתיות של הציבור בפוליטיקה. כיום כ‭10 000-‬ איש מבקרים מדי חודש באתר‭."‬

 השניים גם שואפים להגביר את שיתוף הפעולה עם הכנסת ובאחרונה הם דנו בנושא עם מנכ"ל הכנסת עו"ד דן לנדאו. "אנו רוצים שיספקו לנו נתונים בצורה מסודרת" אומר עופרי. לנדאו מברך על היוזמה ומציין כי הם יכולים לתרום תרומה גדולה בהצגת הח"כים בצורה שקופה. "באתר הכנסת לא נדרג את הח"כים מי חרוץ יותר ומי מגיע לוועדות לעיתים רחוקות אבל נספק להם את כל המידע הגולמי והם כאתר ציבורי-חיצוני בהחלט יוכלו לעשות טבלאות ולהכתיר את אלוף המחוקקים ואלוף הנואמים" אומר לנדאו.

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן