שותף מתוך המהדורה 10/25/2010 Israel Hayom

מכון המחקר של הח"כים

מרכז המידע והמחקר של הכנסת (ה-מ.מ.מ‭(.‬ מספק לח"כים נתונים אמינים במגוון נושאים
• המטרה: לסייע להם להתמודד עם משרדי הממשלה ועם לוביסטים שינסו "לעבוד עליהם"

Picture

צילום: דודי ועקנין מנהלת המרכז, ד"ר שירלי אברמי, ואחד מרכזי המחקר, אורי טל-ספירו

בכל פעם שח"כ עולה על דוכן הנואמים במליאה או נושא דברים בוועדה מאגר הידע שלו מתבסס בדרך כלל גם על הנתונים שסיפקו לו חוקרי מרכז המידע והמחקר של הכנסת (מ.מ.מ‭.(.‬

 הרבה מאוד "חבלי לידה" היו למרכז עד שעמד על רגליו והחל להצדיק את העלויות הרבות שהושקעו בו. בשנתייםשלוש הראשונות לאחר שהוקם בשנת 2000 (ביוזמתו של יו"ר הכנסת דאז א - רהם בורג) היו חריקות רבות בפעילותו הוצאות כספים בזבזניות היעדר שיתוף פעולה עם מרבית הח"כים ויומרות שלא היה להן כיסוי. המבקרת הפנימית של הכנסת אף הצביעה אז על ליקויים למכביר. אבל ‭ מ2005-‬ חל שינוי משמעותי בתפקודו של ה-מ.מ.מ. במידה רבה הודות למינויה כמנהלת של ד"ר שירלי אברמי (ששימשה קודם לכן כמנהלת ועדת העבודה והרווחה‭.(‬

 ד"ר אברמי גייסה צוות עובדים מיומן ומקצועי: 25 חוקרים כולם בעלי תואר שני לפחות (חלקם בעלי תואר ד"ר) ובעלי ניסיון מחקרי קודם שעברו מיון והכשרה קפדניים. כל אחד מהם מופקד על תחום ספציפי. כך למשל יש רפרנטים לנושאי חינוך כלכלה משפטים עבודה ורווחה וכספים דבר שמאפשר לכל אחד מהם להתמקצע בתחומו.

המטרה העיקרית של ה-מ.מ.מ. היא איסוף מידע ונתונים רבים ככל האפשר במגוון רחב של נושאים וזאת על מנת לאפשר לח"כים להתמודד בצורה טובה יותר עם נציגי משרדי הממשלה וצבא הלוביסטים המייצג בעלי אינטרסים שונים. "המטרה שלנו היא לספק לח"כים מידע אמין ואובייקטיבי" אומרת ד"ר אברמי. "אנו מעין לוביסטים של הציבור. חברות רבות ובעלי ההון מגייסים לוביסטים המציגים את עמדותיהם בפני הח"כים אבל לנו חשוב שהח"כים לא יסתפקו רק במידע הזה אלא יקבלו גם מידע נטול אינטרסים‭."‬

 איך מתבצעת העבודה? ח"כ בודד או ועדה המתכוננים לקיים דיון בנושא מסוים פונים ל-מ.מ.מ. ומבקשים לספק להם חומר רקע ונתונים באותו תחום. לדוגמה אם ח"כ מבקש ליזום דיון בוועדה על שיקומם של אסירים משוחררים הוא זקוק למידע - כמה אסירים עוברים הליך שיקום לאחר שחרורם באילו מסגרות נעשה השיקום ומה מידת הצלחתו וכיו"ב. החוקר הרלוונטי ב-מ.מ.מ. העוסק בנושא ירכז נתונים משירות בתי הסוהר מגופים ציבוריים העוסקים בשיקום אסירים וממקורות אחרים יצליב את המידע והנתונים ויכין דו"ח מפורט.

ה-מ.מ.מ. מכין ‭ כ500-‬ דו"חות בשנה ומאז הקמתו הפיק כ‭3 000-‬ מסמכים (כולם ניתנים לעיון באתר הכנסת‭.(‬ תקציב המרכז עומד על ‭ כ10-‬ מיליון שקלים בשנה.

דו"ח דחוף לח"כ החרוץ

עובדי ה-מ.מ.מ טוענים כי עומס העבודה הוא רב מאוד משום שבדרך כלל הח"כים מבקשים לקבל דו"חות לאלתר דבר כמעט בלתי אפשרי. ולמרות זאת הם מצליחים לעמוד במשימה ולהכין מסמכים דחופים תוך יומיים-שלושה.

במרכז המידע מספרים שבעבר היו לעיתים קשיים בקבלת מידע ונתונים ממשרדי ממשלה ומחברות ממשלתיות. בעקבות זאת הכנסת הקודמת תיקנה את החוק המחייב משרדי ממשלה וגופים מבוקרים אחרים לספק את כל המידע המסמכים והדו"חות שלהם ל-מ.מ.מ. ללא דיחוי ומאז חל שיפור בשיתוף הפעולה ובנכונות של משרדי הממשלה.

יתרה מזו עובדי מדינה בכירים אף משבחים את פעילות המרכז. כך למשל בדיון שהתקיים לפני שלושה חודשים בוועדת העלייה והקליטה בנושא רישוי מקצועות רפואיים לעולים אמר מנכ"ל משרד הבריאות כי הדו"ח המעמיק שהוכן לקראת הדיון על ידי שלי לוי (חוקרת במרכז) "לימד גם אותנו על היקף הנושא והבעיות‭."‬ גם יו"ר הכנסת ראובן ריבלין מחלק מחמאות ל-מ.מ.מ. ואומר שבשנים האחרונות המרכז זכה להכרה מלאה ביכולתו לעמוד באופן עצמאי מול נתונים שמציגה הממשלה והפך לגורם שמתחשבים בו מאוד.

ו...‬ שלא יעבדו עליכם

היום תחל מליאת הכנסת לדון באישורו בקריאה ראשונה של תקציב המדינה החדש. בעבר לא היתה לח"כים שום יכולת להבין את פרטי התקציב והם היו הולכים לאיבוד בים הנתונים. כיום מצבם של הח"כים השתפר: ביוני 2007 הוקמה ב-מ.מ.מ. מחלקה לפיקוח תקציבי שנועדה לסייע לח"כים. כיום כל ח"כ יכול לבקש מהמרכז אומדן עלות חלופי לזה שמציגה הממשלה והוועדה שבה נדונה הצעת החוק יכולה להחליט באיזה אומדן היא בוחרת. כך למשל רשות המסים העריכה את עלות הטבות מס הכנסה לעובדים בעיריית אילת ‭ ב100-‬ מיליון שקלים אך כלכלני המרכז בדקו את הנושא והגיעו למסקנה שהעלות אינה עולה על 30 מיליון שקלים. בעקבות זאת ועדת הכספים שדנה בנושא קיבלה את אומדן ה-מ.מ.מ.

במהלך השנים הצליח המרכז ליצור קשרי עבודה טובים עם כל ועדות הכנסת למעט ועדת החוץ והביטחון. בוועדה הפרלמנטרית היוקרתית ביותר לא רצו לשתף פעולה מחשש שייחשף מידע מסווג. באחרונה הושג סיכום בין ד"ר אברמי לבין מנהל הוועדה שמואל לטקו ולפיו שלושה חוקרים של המרכז שיעברו תחקיר ביטחוני יטפלו גם בנושאים הנדונים בוועדה.

אין ספק של-מ.מ.מ. יש תרומה חשובה לידע שיש לח"כים על הנושאים שהם דנים בהם. כיום יש להם יכולת טובה מבעבר להתמודד עם המידע שמספקים להם עובדים בכירים בממשלה ובמגזר הפרטי. במילים אחרות כיום קשה יותר לבעלי האינטרסים שמגיעים לכנסת "לעבוד" על הח"כים שנמצאים בקשר עם מקור מידע אמין ואובייקטיבי.

מנהלת המרכז, ד"ר אברמי: "אנחנו כמו לוביסטים של הציבור. חשוב לנו שחברי הכנסת יקבלו מידע נטול אינטרסים"

נתון לשיקול דעת

דו"חות שהוכנו השנה ב-מ.מ.מ.

שכר השוטרים

נתונים על פשיעה של מסתננים

רישיונות נשק לאזרחים פרטיים

זכויותיו וחובותיו של התלמיד

שיקום תעסוקתי לאסירים משוחררים

טיפול בנפגעי גילוי עריות

עלויות משלחות בני הנוער לפולין

השתלבות יוצאי אתיופיה במע' החינוך

טיפול הרשויות בדיווחים על עבירות מין

ניתוח העלייה במחירי הדיור

המאבק נגד הסחר בבני אדם בישראל

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן