שותף מתוך המהדורה 8/27/2009 Israel Hayom

מי אתה אחמד ג'עברי | ד"ר מרדכי קידר

המוח שמאחורי חטיפת שליט והשתלטות חמאס על עזה

Picture

ג'עברי. מכיר היטב את ההוויה הישראלית צילום: ערוץ 10

אחמד סעיד ח'ליל אל-ג'עברי שכינויו אבו מוחמד משמש זה מספר שנים כמפקד הזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה. מוצא משפחתו המקורי מחברון והוא נולד לפני ‭ כ50-‬ שנה בשכונת העוני שוג'אעיה. בתוקף תפקידו הוא ממונה על כל הפעילות הצבאית של חמאס - ייצור הנשק ההתחמשות המנהרות ולענייננו - חטיפת גלעד שליט.

בעבר היה פעיל בארגוני הדעוה (הפעילות החברתית) אך בתוקף אישיותו הדומיננטית וכושר האלתור שלו עלה בדרגי הפיקוד. הוא מקיים קשרים הדוקים וישירים עם חאלד משעל בדמשק ובדרך כלל מבצע את הוראותיו גם אם הן מנוגדות לאלה המגיעות אליו מאיסמעיל הנייה או ממחמוד א-זהאר.

בשנות ‭ ה80-‬ ‭וה90-‬ הוא בילה 13 שנים בכלא הישראלי התקרב אל אנשי חמאס שישבו אז בכלא ולמד את ה"מקצוע" מסלאח שחאדה אבראהים מקאדמה מוחמד דיף אסמאעיל אבו שנב ועדנאן אל-ע'ול. הוא הדריך את המהנדס ראמי סעד ראש יחידת פיתוח אמל"ח של חמאס בעלה הראשון של הקריקטוריסטית הנודעת אומיה ג'וחא אשר נהרג בפעילות של צה"ל בעזה.

לאחר שצה"ל חיסל את אבראהים מקאדמה וסלאח שחאדה ראשי הזרוע הצבאית של חמאס הקודמים ולאחר שמוחמד דיף נפצע קשות התמנה אל-ג'עברי ‭ ב2003-‬ למפקד הזרוע הצבאית של חמאס. צה"ל ניסה לחסלו והוא נפצע וכמה מבני משפחתו נהרגו. הוא תרם רבות לארגון הכוח הצבאי של חמאס כיחידות סדירות ומילואים ומיסד את מערך ההתחמשות והאימונים. הוא היה המוח המתכנן מאחורי השתלטות חמאס על עזה ביוני 2007 אם כי מעשי הרצח שביצעו אנשיו באנשי הפתח לא היו לרוחו.

אחמד אל-ג'עברי נשוי לשלוש נשים והוא קשור בקשרי חיתון עם מנהיגי חמאס אחרים עבד אל-עזיז אלרנתיסי וסלאח שחאדה "אצולת הארגון‭." ‬ הוא מכיר היטב את ההוויה הישראלית ויודע מהן הנקודות הרגישות של החברה בישראל. לכן חטיפת חייל היתה מטרה מוצהרת שלו שלדאבוננו הצליחה.

ד"ר מרדכי קידר הוא חוקר במרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים, אוניברסיטת בר-אילן

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן