שותף מתוך המהדורה 1/13/2021 Israel Hayom

מחקר של קופ"ח לאומית

"נזהרים יותר": מתחסנים לשפעת בסיכון נמוך לקורונה

קבלת חיסון לשפעת הפחיתה ב-%‭20%-10‬ את הסיכון להידבקות בקורונה. כך מצא מחקר ענק שערכה קופת חולים לאומית. התחסנות לשפעת היתה גורם עצמאי שהפחית את הסיכון להידבקות בקורונה, גם בנטרול משתנים אחרים כגון גיל ומחלות רקע.

במחקר גדול שבוצע במכון המחקר של לאומית שירותי בריאות על ‭ 715‬ אלף מבוטחים, נבדק הקשר בין קבלת חיסון שפעת להדבקה בקורונה. במחקר נמצא כי מתן חיסון שפעת הפחית את הסיכון של האוכלוסייה להידבק בקורונה ב-%‭.10 ‬

כאשר נבדק האפקט המגן של החיסון לתחלואה בקורונה רק בקרב קבוצת המטופלים שביצעו בדיקת קורונה (השוואה בין חולים מאומתים לקורונה לעומת כאלה שעשו בדיקה  ונמצאו שליליים לקורונה), האפקט היה דרמטי יותר והצביע על ירידה  של ‭ 21%‬ בסיכון להדבקה בקורונה.

בקרב מטופלים שקיבלו חיסון  לשפעת שנתיים רצופות (חורף ‭ 2018 ‬  וחורף ‭ 2019‬) נמצא כי הסיכון להדבקה אף ירד ב-%‭.33 ‬

חיזוק מערכת החיסון

המחקר כלל כ-‭70‬ אלף מטופלים שקיבלו חיסון נגד שפעת  בשנתיים האחרונות (חורף ‭ 2018 ‬ וחורף ‭ .(2019‬ מתוכם ‭ 22,500‬ נבדקו לקורונה. מקבוצה זו ‭ 16,779 ‬ לא חוסנו לשפעת והיתר חוסנו.

המחקר מצביע כאמור על קשר סטטיסטי בין חיסון לשפעת להפחתת סיכון לקורונה, אך לא בדק  מה הסיבה לכך. החוקר ד"ר אילן  גרין מלאומית: "ייתכן שמטופלים שהתחסנו לשפעת מקפידים יותר על שמירה על בריאותם, ולכן גם הקפידו על כללי הריחוק החברתי  ונדבקו פחות בקורונה. עם זאת, מאמרים קודמים בנושא הצביעו כי ייתכן קשר ישיר בין וירוס השפעת לווירוס הקורונה. מאפיינים דומים בין שני הווירוסים גורמים לכך שהחיסון לשפעת עורר את מערכת החיסון והביא לתגובה טובה יותר של הגוף בעת חשיפה לווירוס  הקורונה".

ממצאי המחקר משמעותיים הואיל והם מצביעים כי גם כאלה שלא יכולים לקבל את החיסון נגד הקורונה (מאחר שאינם בקבוצות  הסיכון המקבלות את החיסון), יכולים להתחסן כנגד שפעת ובכך להפחית את סיכון ההדבקה שלהם.

המחקר פורסם בכתב העת ‭ H u m a n V a c c i n e a n d " ‬ ‭ "Immunotherapeutics‬ ושותפים  לכתיבתו ד"ר יבגני מרזון, ד"ר אביבית גולן-כהן ופרופ' שלמה וינקר מלאומית, והוא נערך בשיתוף פרופ' שי אשכנזי מאוניברסיטת אריאל.

בחורף הנוכחי התחסנו כ-‭2.5 ‬ מיליון ישראלים נגד שפעת. עם זאת, מנתוני המרכז לבקרת מחלות עולה כי עדיין לא אותר נגיף שפעת בישראל בבדיקות מדגמיות שנעשות. לפי תדריך החיסונים העדכני יש לשמור על מרווח של שבעה ימים בין חיסון שפעת לחיסון קורונה. בקופות החולים נותר מלאי גדול של חיסוני שפעת, ובכיר באחת הקופות העריך שמדובר בחיסונים "בשווי עשרות מיליונים  שיושמדו".

מיטל יסעור בית-אור

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן