שותף מתוך המהדורה 1/3/2020 Israel Hayom

השאלון הקטן | עם יורם נסלבסקי, מחבר "איש על ספסל", הוצאת פיתום

Picture
צילום: אשרת דותן

יורם נסלבסקי הוא עורך ומתרגם ספרים. אבא לשני בנים, שומע מוזיקה  קלאסית, קורא וכותב. מתגורר בתל אביב.

רוב הסיפורים קצרצרים. מה

מאפשר הסיפור הקצרצר?

"הפורמט הקצר מאפשר לי להתחיל בנקודה כלשהי, בסיטואציה או בתמונה, ללכת צעד אחד או שניים ולעצור שם. אני מוותר מראש על היומרה להקיף את הריבוי, וממיר אותה במבט החטוף המאיר רק לרגע, כמו גחלילית.

"אני אוהב את התמציתיות. משחק קצר  של רעיון ודימוי, שפותח פתח לדמיון. אני לא יודע לאן הטקסט יוליך אותי, הוא צריך להפתיע אותי. לזרוק אותי לעולם שלא ניחשתי שקיים בתוכי. אני חושב שלא הייתי יכול  לעשות את זה בסיפורים ארוכים".

יש קו מקשר בין הסיפורים?

צריך לקרוא אותם לפי סדר?

"יש רעיונות, דימויים, שחוזרים בגלגולים  שונים. הדוברים, תמיד בגוף ראשון, יחיד או  רבים, מתמודדים - בדרכים שונות - עם חוסר  ידיעה, עם אי-ודאות. הם נסחפים אנה ואנה  בסיפורים, הכוזבים לעיתים, שהם מספרים לעצמם. הם מנסים ליצור צורה במציאות נזילה ומשתנה ללא הרף. הם עומדים אין אונים מול עולם חסר נחמה, ובכל זאת מתאמצים להמשיך. הקטעים מסודרים בסדר רופף של הלוך וחזור, אך כמובן אין מניעה לקרוא אותם  בכל סדר אחר".

איך הספר הזה שונה מספרך

הקודם, "לעיני השמש הזאת",

שיצא ב-?2009

"נדמה לי שהכתיבה שלי כיום פחות אקספרסיבית, יותר מובלעת. יש בספר החדש,  אני חושב, יותר שקט מבספר הקודם. אבל  הנושאים שמעסיקים אותי השתנו רק מעט".

ספרים וסופרים שהשפיעו עליך?

"קשה לדבר על השפעה ספציפית. סופרים שאני חוזר אליהם שוב ושוב  הם, בין השאר, רוברט ואלזר וסמואל  בקט. גם קפקא, כמובן. ברונו שולץ.  תומס ברנהרד, זבאלד. איסאק באבל,  פלאטונוב, גורקי. אני אוהב פרוזה  של משוררים (למשל מנדלשטם, פסואה,  לורקה).

"בזירה המקומית זה קודם כל חנוך לוין  ("איש עומד מאחורי אישה יושבת"). אבל גם  ברנר, שופמן ואחרים מהדור ההוא. ישעיהו  קורן. יש עוד הרבה".

ציטוט שמדבר לליבך במיוחד.

"נשר קירח, עיניו צהובות ומקורו פעור, מרחף מעל העיירה. עם כל סיבוב שהוא סב מעלינו מנמיך מעופו ומתקרב כדי זרת אחת לקרקע, וכל אימת שאבן נזרקת לעברו שב מסלולו ומאמיר בשתי זרתות. לכן עומדים הילדים ומיידים אבן אחר אבן לעברו, בזעם גדול ובהתרסה. אף על פי כן הוא קרב והולך  ומעופו כבר אינו גבוה כשהיה". •

קרן דותן

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן