שותף מתוך המהדורה 10/19/2018 Israel Hayom

ביקורת בימין:  "השארת אל-קאסם  בישראל - בושה"

העליון: הסטודנטית מעוררת המחלוקת תוכל ללמוד באוניברסיטה העברית • נימקו: "רצונה ללמוד  בישראל עומד בניגוד לרעיון של הטלת חרם" • השר לוין: "השופטים פועלים נגד הדמוקרטיה"

Picture

אל-קאסם באולם בית המשפט העליון

צילום: רויטרס

בית המשפט העליון ביטל

אתמול את החלטת בית המשפט המחוזי ובניגוד לעמדת המדינה קבע כי פעילת ה-BDS‬ לארה  אל-קאסם, שהיתה נשיאת ,SJP ‬ ‭ ,Students for Justice in Palestine תוכל להיכנס לארץ.

אל-קאסם הגיעה לישראל כדי ללמוד תואר שני באוניברסיטה העברית וקיבלה אשרת סטודנט, אולם כאשר נחתה בנתב"ג היא נעצרה בעקבות פעילותה בארגון הפועל בקמפוסים בארה"ב להחרמת מדינת ישראל. בהחלטתם כתבו השופטים ניל הנדל, עוזי פוגלמן וענת ברון כי "לא ניתן משקל ראוי לשיקולים השונים שביניהם היה לאזן. בראש ובראשונה, ביטול האשרה ורישיון הישיבה אינם משרתים את תכלית המאבק בחרם שעמדה בבסיס הפעלת  הסמכות במקרה דנן".

בהמשך הזכירו את עמדת האוניברסיטה העברית, שהצטרפה כצד לדיון וביקשה להכניס את אל-קאסם ארצה. "יש לשוב ולהזכיר את עמדתה של האוניברסיטה העברית כי מניעת כניסה של סטודנטים מחו"ל המתקבלים לתוכניות בינלאומיות, במיוחד כאשר הדבר נעשה בשדה התעופה, פוגעת קשות ביחסים של האוניברסיטה עם אוניברסיטאות אחרות בעולם וגורמת נזק בלתי הפיך לקשרים הבינלאומיים שאותם האוניברסיטה מטפחת'. נראה אפוא כי בנסיבות המקרה הקונקרטיות, לימודיה של המערערת באוניברסיטה העברית ישמשו נדבך נוסף במאבקה של האקדמיה  הישראלית בתופעת החרם".

עוד כתבו כי "עצם רצונה של המבקשת להשתלב בלימודים אקדמיים בישראל עומד בניגוד לרעיון של הטלת חרם על ישראל,  לא כל שכן חרם אקדמי... בנסיבות ענייננו לא פעילותה של המבקשת היא שמחרימה את 'האינטלקטואליות עצמה' - אלא נראה שדווקא ההחלטה לשלול מן המבקשת את אשרת הכניסה לישראל, באופן המונע ממנה לימודים אקדמיים כאן בישראל. החלטה זו עלולה אף לגרום בעצמה נזק תדמיתי לישראל, ובכך להשיג את התוצאה ההפוכה מן התכלית שהתכוון לה המחוקק  שעה שחוקק את סעיף".

"היכן הכבוד הלאומי?"

ההחלטה עוררה תגובות רבות במערכת הפוליטית. שר הפנים אריה דרעי אמר כי "ההחלטה להשאיר בארץ את הסטודנטית שפועלת בגלוי נגד מדינת ישראל היא  חרפה. היכן הכבוד הלאומי שלנו? גם בארה"ב היא היתה מעיזה לפעול נגד המדינה ולדרוש להישאר  וללמוד בה?".

השר לביטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן התבטא באופן דומה ואמר כי "בית המשפט  העניק לצערי ניצחון גדול ל‭BDS- ‬ ורוקן מתוכן את החוק למניעת כניסת פעילי חרם לישראל".

"חוסר הבנה של ה-"BDS

לדבריו "ההחלטה מעידה על חוסר הבנה של שיטת הפעולה של  ארגוני ה-‭,BDS‬ ופגע ביכולת של ישראל להילחם בפעילי החרם. לפי פסק הדין והגיונם של השופטים, עומר ברגותי, מייסד תנועת החרם העולמית שלמד באוניברסיטת תל אביב ומפיץ כיום שנאה בכל העולם כנגד ישראל, היה אמור להפוך לתומך נלהב שלנו מעצם לימודיו  במוסד אקדמי ישראלי".

ארדן הדגיש כי "פעם נוספת, בית המשפט העליון מעקר מתוכן את חקיקת הכנסת וכוונת המחוקק ולוקח סמכויות שנתונות בידי הרשות המבצעת. בית המשפט המעיט באופי הקיצוני והאנטישמי של הארגון שבו כיהנה אל-קאסם בתפקיד בכיר, התעלם מכך שמחקה והסתירה את פעילותה ברשתות החברתיות טרם הגעתה לישראל ופתח פתח לכל פעילי החרם בעולם להגיע לישראל ולטעון לצורך  כניסתם ש'כרגע' הם אינם תומכים בחרם. הפסיקה לא תרפה את ידינו ואנו נבחן את השינויים הנדרשים בחוק בכדי לסגור את הפתח שפתח  בית המשפט העליון".

שר התיירות יריב לוין אמר כי  "שופטי העליון, בהחלטתם המבישה, ממשיכים לפעול נגד הדמוקרטיה ונגד חקיקה ברורה של הכנסת. במקום שרשויות אכיפת החוק ימנעו את כניסתה ויפעלו להעמדתה לדין, הם מאפשרים לה לקבל תארים אקדמיים, תוך ניצול משאבי המדינה  שהיא מעודדת את החרמתה".

תנועת "אם תרצו" מסרה כי "שוב ראינו דוגמה אחת מני יותר מדי, בה העליון נותן החלטות שגוברות על החלטות הרשות המבצעת שנבחרה  כדין בבחירות דמוקרטיות".

מהאוניברסיטה העברית נמסר  כי "אנו שמחים שאל-קאסם תצטרף לאלפי הסטודנטים ותחל את לימודיה בתוכנית לתואר שני בינלאומי  בזכויות אדם בפקולטה למשפטים".

"השר ארדן:
"העליון המעיט באופי הקיצוני והאנטישמי של הארגון שבו  כיהנה אל-קאסם, והתעלם מכך שמחקה את פעילותה ברשתות החברתיות"

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן