שותף מתוך המהדורה 9/7/2018 Israel Hayom

בג"ץ הקפיא את פעילות הוועדה למינויים בכירים

המינויים של המפכ"ל הרמטכ"ל ונגיד בנק ישראל מעוכבים בגלל ההחלטה •  העותרים: "רו"ח איריס שטרק ויעקב נגל, החברים בוועדה, מקורבים לרה"מ"

Picture

הרמטכ"ל איזנקוט והמפכ"ל אלשיך צילום: אורן בן חקון

בג"ץ הוציא אתמול צו ביניים

שמשמעותו הקפאת עבודת הוועדה המייעצת למינוי בכירים במדינה, ובהם המפכ"ל, הרמטכ"ל ונגיד בנק ישראל.

את העתירה הגישה התנועה לטוהר  המידות בראשות עו"ד ד"ר עוזי ארד.  הפרקליטים, עוה"ד יובל יועז ורפי  נץ, טוענים, בין היתר, כי שני נציגים  בוועדה, רו"ח איריס שטרק ויעקב נגל  (לשעבר מ"מ ראש המועצה לביטחון  לאומי), הם לא נציגי ציבור אלא מקורבים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמונו על ידיו.

ראש הרכב השופטים, מני מזוז, אמר בדיון, בעקבות תגובת המדינה לעתירה, כי "תגובתה לקויה".

לדבריו, המדינה "מתעלמת מכל הטיעון שנוגע למעורבות של ראש הממשלה כנחקר בהליכי ההצעה והמינוי של הוועדה לבחירת מפכ"ל. זו מעין שתיקה רועמת, אלא אם אני פספסתי משהו".

מזוז הוסיף בעניין ראש הממשלה כי "מכיוון שלראש הממשלה עשוי להיות עניין בזהותו של המפכ"ל שצפוי להתמנות בקרוב, משום שיש לו אינטרס, אסור לו להיות מעורב בהליכים שנוגעים למינוי הוועדה שצריכה לאשר את מינוי המפכ"ל".

לדברי השופט מזוז, "טיעון ניגוד העניינים לא צריך להוכיח את החשש. אם יש ניגוד בין אינטרסים זה צריך להוביל לכך שינטרלו את אותו ניגוד. לא צריך בשביל זה לטעון כי חברי  הוועדה יקבלו החלטה לא טובה".

ביחס לשטרק, שנבחרה השבוע לנשיאת לשכת רואי החשבון, טוענת התנועה לטוהר המידות שהיא אשת אמונו של ראש הממשלה נתניהו וחברה בוועדות שונות מטעם המדינה. בעניינה של שטרק העיר השופט כי "זה  לא רק כשבן אדם 'מתפרנס' ממשרדי הממשלה. יש לו תלות בהם ויש לו אינטרס לרצות אותם". מזוז והשופטים דוד מינץ ועפר גרוסקופף האיצו במדינה להשיב לשאלותיהם בגלל דחיפות העניין עקב המינויים העתידיים של  המפכ"ל והרמטכ"ל.

השופט מזוז:
"תגובת המדינה לקויה ומתעלמת מכל טיעון למעורבות רה"מ כנחקר בהליכי ההצעה. זו מעין שתיקה רועמת, אלא אם אני פספסתי משהו"

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן