שותף מתוך המהדורה 9/7/2018 Israel Hayom

טראמפ על המאמר ב"טיימס": "פייק ניוז בוגדני"

בצעד חריג ביותר פרסם העיתון מאמר דעה של "בכיר בממשל" אנונימי, שתיאר כיצד עוזרי הנשיא מנסים להצר את צעדיו

Picture

כותרת המאמר ב"טיימס"

צילום: אי.פי

גם בעידן שבו העיתונות

איבדה הרבה מהזוהר שלה, מאמר בעמוד הדעות של ה"ניו יורק טיימס" עדיין נחשב לסמל של  איכות, כבוד ואמינות. אלא שאתמול, בצעד יוצא דופן ואולי חסר  תקדים, בחרו ראשי ה"טיימס" לפרסם מאמר דעה שנחתם במילים  "בכיר בממשל טראמפ" ומתאר כיצד עוזריו הבכירים ביותר של הנשיא מנסים להצר את צעדיו.

טראמפ עצמו הכחיש את הטענות והאשים את השמאל והתקשורת בהתנהלות "פחדנית". "מדינת הצללים והשמאל וכלי השרת שלהם  ה'פייק ניוז' משתגעים - הם לא יודעים מה לעשות", הטיח הנשיא בטוויטר, "הכלכלה שלנו משגשגת כפי שלא שגשגה בעבר, שיעור המועסקים בשיאים היסטוריים, בקרוב שני שופטים בבית המשפט העליון ואולי חשיפה של חומרים מסווגים למציאת  שחיתות נוספת. וואו!". את המאמר  הוא כינה במילים "בושה" ו"בגידה"  והגדיר את הפרסום כ"פחדני". הדוברת שלו, שרה האקבי סאנדרס, הוסיפה כי הכותב צריך להתפטר.

ב"טיימס" הסבירו כי ההחלטה לפרסם את המאמר בעילום שם היתה "הדרך היחידה לספק לקוראים פרספקטיבה חשובה". במאמר תיאר הבכיר כיצד "רבים מהבכירים בממשל עובדים ללא לאות מבפנים כדי לעצור חלקים מהאג'נדה ומהנטיות הגרועות ביותר של הנשיא", והוסיף:  "אני יודע זאת, אני אחד מהם".

המקור טען כי היו כאלה בקבינט של טראמפ ששקלו להפעיל את התיקון ה-‭25‬ בחוקה, שעשוי היה להוביל להעברת סמכויותיו של הנשיא לסגנו לפרק זמן מוגבל ואולי אף להדחתו על ידי הקונגרס, אך לבסוף הוחלט  להימנע מכך. "נעשה מה שאפשר כדי להניע את הממשל בכיוון הנכון עד  אשר - בצורה זו אחרת - זה ייגמר", סיכם הבכיר.

המאמר עורר מהומה רבתי בבית  הלבן, שם מנסים לאתר את המדליף, בינתיים כנראה ללא הצלחה. בכירים רבים בממשל כבר הוציאו הודעות הכחשה והבהירו כי הם לא עומדים מאחורי הפרסום. סגן הנשיא מייק  פנס הדגיש כי הוא "חותם בשמו" על מאמריו, ומזכיר המדינה מייק פומפאו  הצהיר כי "זה לא שלי" והאשים את אמצעי התקשורת בניסיון "מטריד  ביותר" לחתור תחת ממשל טראמפ.

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן