שותף מתוך המהדורה 9/7/2018 Israel Hayom

טראמפ לפלשתינים: בלי הסכם - לא תראו כסף

הנשיא שוחח עם מנהיגים יהודים לרגל ראש השנה והתייחס לסיכוי להשגת הסכם עם  הפלשתינים • "הסירוב שלהם להגיע לשולחן המו"מ הוא מעשה בלתי מכובד"

Picture

צוות המו"מ האמריקני למזרח התיכון. "ככל הנראה ההסכם שהכי קשה להשיג"

צילום: מתי שטרן / שגרירות ארה"ב

במסגרת שיחת ועידה בת 20

דקות עם כ-190‬ בכירים בקהילה  היהודית בארה"ב לרגל חגי תשרי, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שב והדגיש את הקשר המיוחד שלו לישראל וחזר על המסר כי בכוונתו לקדם יוזמת שלום אמיתית בין ישראל לפלשתינים.

בהקלטה שהושגה על ידי ה‭Jewish- ‬ ‭ Insider‬ ועל ידי ערוצי החדשות בישראל, נשמע טראמפ אומר כי הוא אופטימי לגבי האפשרות להסכם שלום ישראלי פלשתיני והבהיר כי ההכרזה האמריקנית על קיצוץ בסיוע לפלשתינים נועדה להחזיר את אבו מאזן  לשולחן המו"מ ולא כדי להעניש אותו. "אני יכול לומר לכם שהפסקתי תשלומים של סכומי כסף אדירים שהיינו משלמים לפלשתינים ולהנהגה הפלשתינית במשך כל כך הרבה זמן, ואז אמרתי - נשלם לכם, אך למה שנשלם לכם לפני שנעשה הסכם. אם לא  נעשה הסכם, לא נשלם לכם". הדברים נאמרו על רקע ההחלטה האמריקנית לקצץ בסיוע לרשות הפלשתינית ולסוכנות אונר"א.

בהקלטה הוא אומר שהכספים נועדו להיות קלף מיקוח ולא רואה בהחלטה עלבון כלפי הפלשתינים. לדבריו, "דווקא הסירוב להגיע לשולחן המו"מ  הוא מעשה בלתי מכובד". בתגובה לשאלה של המשפטן מהרווארד אלן דרשוביץ ששאל האם לקהילה היהודית סיבה להיות אופטימית לגבי היכולת של הממשל לסיים את הסכסוך טראמפ  השיב: "אני חושב שהתשובה היא כן מהדהד, אני באמת חושב שיהיה אפשר  לעשות הסכם. אני מקווה. יהיה מדהים אם זה יקרה".

טראמפ הוסיף כי בכך שהכיר בירושלים כבירת ישראל הוא הסיר את הסוגיה משולחן המו"מ לטווח הנראה לעין ולכן יהיה קל יותר להתקדם. בהקלטה נשמע הנשיא אומר כי ישראל תצטרך לשלם משהו בתמורה להכרה הזאת, אך לא מבהיר במה מדובר ולא חזר על דבריו בעבר כי ההחלטה העלתה את היקף הוויתורים שישראל היתה נדרשת לשלם ללא ההכרה. כמו כן אמר שההסכם הישראלי הפלשתיני הוא ככל הנראה ההסכם הכי קשה שהוא צריך להשיג.

בנוגע לאיראן אמר כי עד שנכנס לתפקיד כולם שאלו מתי איראן תשתלט על המזרח התיכון, אך מאז כניסתו לתפקיד יש תחושת ביטחון איזורית. לדבריו, איראן בסופו של דבר תסכים לדבר עם הממשל על הסכם גרעין משודרג שיתקן את המחדלים של הממשל הקודם.

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן