שותף מתוך המהדורה 9/5/2018 Israel Hayom

ביום שישי ב

רק 30 אחוזים מתלמידי התיכון בקיאים בהמנון

סקר מיוחד שבחן את רמת הידע הכללי של ‭ 514‬ תלמידי כיתות י"א וי"ב מעלה תוצאות  קשות • שני שלישים מהנשאלים לא ידעו מה קרה בכ"ט בנובמבר, מחציתם לא ידעו  מהו הקו הירוק • ‭ 7%‬ בלבד מהנשאלים ידעו את תאריך רציחתו של יצחק רבין

תמונה עגומה: מה נשאר

משטף המידע שאליו נחשפים תלמידי התיכון בישראל? התשובה המדאיגה היא, ככל הנראה, ממש לא הרבה.

לרגל פתיחת שנת הלימודים החדשה בתחילת השבוע, ערך "שישבת" סקר מיוחד שביקש לבדוק את רמת הידע הכללי של תלמידי ישראל ובקיאותם בנושאים רבים שמופיעים בחומרי הלימוד של כיתות בית הספר התיכון, או שמופיעים  תדיר בדיווחי התקשורת. לשם כך, נבחר מדגם מייצג של 514 תלמידי  כיתות י"א וי"ב במגזר היהודי, והם הועמדו בפני שאלות שונות בנושאי אזרחות, היסטוריה ואקטואליה. מדובר בשאלות זהות לאלו שהעמדנו בפני מדגם מייצג של ציבור  המורים ב-‭,2015‬ שהעלה גם הוא תוצאות בעייתיות.

הסקר נערך באינטרנט על ידי  מכון "הגל החדש" בשבוע האחרון של אוגוסט. הוא לא כלל תלמידים ערבים, כדי למנוע הטיה של התוצאות, בעיקר בשאלות בעלות הקשר לאומי או פוליטי - כמו מה  קרה בכ"ט בנובמבר, מה היו מלחמות ישראל, מהו הקו הירוק, וכן מהן  מילות "התקווה". בבחירת הנשאלים היתה הקפדה על חלוקה מגדרית  (‭257‬ בנות ו-‭257‬ בנים), מגזרית  (‭51%‬ תלמידי בתי ספר ממלכתיים, ‭ 28%‬ ממלכתיים-דתיים, ‭ 13%‬ חרדיים ו-%7 פרטיים) וגיאוגרפית. כל השאלות היו פתוחות.

מניתוח התוצאות עולה כי רוב התלמידים סובלים מחוסר ידע  בנושאים רבים. קצת קשה להאמין, אבל רק 30 אחוזים מתלמידי כיתות י"א וי"ב הצליחו לכתוב במדויק את ארבע השורות הראשונות של  ההמנון הלאומי "התקווה".

כשני שלישים מהנשאלים לא  ידעו מה קרה בכ"ט בנובמבר, מחצית לא ידעו מהו הקו הירוק, וכמעט חצי לא ידעו למנות את חמשת חומשי התורה. חוסר הידע הגדול ביותר התגלה בשאלה באיזה תאריך לועזי  נרצח רה"מ יצחק רבין; רק שבעה  אחוזים ידעו לענות שמדובר ב‭4- ‬ בנובמבר ‭ .1995 ‬

כשמשווים את שיעורי הידע של התלמידים לאלו של המורים בסקר שערכנו ב-‭,2015‬ ניתן לראות שבאופן כללי המורים הצליחו יותר מהתלמידים בשאלות שבדקו בקיאות בידע היסטורי ופוליטי.

בשאלה על ההמנון הלאומי וחומשי התורה, לדוגמה, שיעור העונים נכונה בקרב המורים היה יותר מכפול.

הסקר המלא, מגוון התשובות שהתקבלו וניתוח המסקנות יפורסמו בהרחבה ביום שישי במוסף "שישבת". שאלות ותשובות לדוגמה:

מה קרה בכ"ט בנובמבר?

התשובה הנכונה: החלטת החלוקה של האו"ם, או: החלטת האו"ם על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל (גם תשובות בווריאציות דומות נחשבו כנכונות, וכן התשובה:  פרוץ מלחמת העצמאות). ענו נכון: ‭ 31‬ אחוזים מהתלמידים (שיעור זהה  לזה של המורים בסקר מ-‭.(2015 ‬  תשובה שגויה: ‭ 36‬ אחוזים. לא ענו: ‭ 33‬ אחוזים.

באיזה תאריך לועזי נרצח

רבין (יום, חודש, שנה)?

התשובה הנכונה: 4 בנובמבר ‭ .1995‬ ענו נכון: 7 אחוזים מהתלמידים (לעומת ‭ 24‬ אחוזים מהמורים).  טעו בתאריך: ‭ 28‬ אחוזים. לא ענו: ‭ 65‬ אחוזים.

כתבו את ארבע השורות

הראשונות בהמנון הלאומי.

התשובה הנכונה: כל עוד בלבב  פנימה / נפש יהודי הומייה / ולפאתי מזרח קדימה / עין לציון צופייה. ענו נכון (ידעו את המילים  במדויק, ללא שום סטייה מהנוסח): ‭ 30‬ אחוזים מהתלמידים (לעומת ‭ 68 ‬  אחוזים מהמורים). תשובה שגויה: ‭ 52 ‬  אחוזים. לא ענו: ‭ 18‬ אחוזים. בחלק  גדול מהתשובות המילה "ולפאתי"  מופיעה בשגיאות כתיב - "ולפעתי" (4 אחוזים מהתשובות), "ולפתי",  "ולפתה", "ולפתח", ועוד. למרות זאת, תשובות עם שגיאות כתיב בלבד נחשבו כנכונות.

הכתבה המלאה

ביום ו' ב-

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן