שותף מתוך המהדורה 5/15/2018 Israel Hayom

מוכנים להסלמה

‭55‬ פלשתינים נהרגו בהפגנות בעזה, אבל צה"ל מתכונן  לאתגר הבא: יום הנכבה שיצוין היום • בין התרחישים:  חדירה לישראל, ורקטות לעבר הדרום • ישראל לחמאס: תעודדו אלימות - תחוסלו מהאוויר • בארגון הטרור  כבר מאיימים באינתיפאדה: "נצית את הגדה והרצועה"

Picture
צילום: אי.אף.פי

הצלפים בהיכון. כוחות צה"ל נערכים מול המפגינים בגבול, אתמול

Picture
צילום: אי.פי.אי

פלשתיני מיידה אבנים במהלך אחת ההפגנות

Picture
צילום: אי.אף.פי

עשן וגז מדמיע מיתמרים בגבול הרצועה, אתמול

Picture
צילום: דובר צה"ל

מחבלים הניחו מטען חבלה על גדר המערכת - וצה"ל סיכל

Picture

הרמטכ"ל באוגדה עם מפקד הפיקוד אלוף זמיר ומפקד האוגדה תא"ל פוקס

זה היה היום המדמם ביותר

של רצועת עזה מאז סיום  מבצע צוק איתן בקיץ ,2014‬ יום של 55‬ הרוגים, יותר מ-1,200‬ פצועים; חמאס כבר הצהיר שהיום, יום הנכבה, ינסה לשחזר את היקף האילמות והיקף המפגינים - ובצה"ל אכן נמצאים בכוננות עליונה.

במסגרת הכוננות תיגבר צה"ל כוחות, כולל שימוש בצלפים ופריסת יחידות ביישובים צמודי הגדר בדרום. בצבא נערכים לתרחיש של חדירה בגבול וכן לאפשרות שרקטות ישגרו לעבר יישובי הדרום. מערכת הביטחון העבירה מסר לחמאס דרך המודיעין המצרי, שלפיו אם ימשיכו לעודד את ההפגנות האלימות, הם יהיו יעד לחיסול מהאוויר. אולם בישראל חוששים שחמאס, הנצא בגבו אל הקיר, מבודד ולמוד כישלונות מההפגנות על הגדר, יאיץ את הרצועה לתרחיש של הידרדרות חדשה מול צה"ל.

"לכל מדינה החובה להגן על גבולותיה", אמר אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו לאחר המהומות בעזה, "ארגון הטרור חמאס מצהיר שבכוונתו להשמיד את ישראל, ושולח אלפים לפרוץ את גדר הגבול כדי לממש מטרה זו. נמשיך לפעול בנחישות כדי  להגן על ריבונותנו ואזרחינו". אמש קיים נתניהו התייעצות ביטחונית על האירועים בדרום בהשתתפות שר הביטחון, הרמטכ"ל וראש שב"כ.

משוואה חדשה בגבול

יום הדמים בגבול הרצועה החל  אתמול ב-‭10:00‬ בבוקר. אלפים הגיעו לכמה מוקדים לאורך יותר מ‭60- ‬  קילומטרים, ממול קיבוץ זיקים שבצפון ועד מול קיבוץ כרם שלום שבדרום הרצועה. הם התחלקו לקבוצותקבוצות, ובראש כל אחת עמד מפקד בחמאס שניסה להחיש בהמונים לחתוך את הגדר ולרוץ לתוך שטח ישראל.

החמאס נקט גם תמריץ כלכלי: כ‭50- ‬  שקלים לכל מפגין, וכ-‭100‬ דולרים לכל משפחה שתבוא ותשתתף בהפרות הסדר האלימות. אולם במבחן המספרים חמאס נחל כישלון: במקום ‭ 100 ‬ אלף ויותר שאיים חמאס שיביא אל  הגדר, הצליח להביא כ-‭40‬ אלף בלבד. מה שאפיין את ההפגנות אתמול הוא ריבוי נשים, שמטרתן להקשות על הצלפים של צה"ל לפגוע במסיתים  ובמארגנים של ההפגנות. דובר צה"ל  בערבית, רס"ן אביחי אדרעי, אף צייץ בטוויטר תמונות של נשים מפגינות תוך האשמת אנשי חמאס בהסתתרות מאחורי גבן. שיטת הפעולה של החמאס אתמול ניסתה להביא למימוש החזון המבצעי שלו - יצירת קו מיסוך עשן של צמיגים בוערים כדי להקשות  על הצלפים של צה"ל, ואחריה שליחת צעירים ונערים אל הגדר כדי לחתוך אותה ולהסתער לעבר הגבול. המטרה העליונה של החמאס היתה לפרוץ לשטח ישראל, לנסות לרוץ לעבר קיבוץ, יישוב או עמדת שמירה צה"לית  ("פילבוקס") ולנסות לחטוף חייל או אזרח לתוך שטח רצועת עזה.

צה"ל השתמש אתמול באש צלפים רבה, והפקודות לחיילים היו למנוע בכל מחיר חדירה לתחומי ישראל. רמת האלימות באירועים היתה הגבוהה ביותר שבה נתקל צה"ל מאז החלו ההפגנות על הגדר. שלוש פעמים סיכל צה"ל פיגועים בחסות ההפגנות; במקרה אחד, חולייה של שלושה מחבלים חמושים יצאה מרפיח וירתה מתוך הפגנה. כוח צה"ל השיב באש וחיסל את  המחבלים. במקרה שני, חוליות הנחת מטענים הגיעו לאזור ג'באלייה ולאזור ניר-עם, וסוכלו אף הן בידי צה"ל.

הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, הגיע אתמול לאוגדת עזה כדי לפקד בעצמו  על פעילות הכחות. צה"ל ניסה אתמול ליישם משוואה חדשה, שלפיה תגובותיו למהומות על הגדר לא יוגבלו לפעולות בקו המגע בלבד, אלא גם בתוך עזה. מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו שלוש פעמים יותר מחמש מטרות חמאס, ובהן מחנה אימונים ומחסני נשק. צה"ל השתמש ברחפנים כדי להמטיר רימוני גז מדמיע בתוך הרצועה על המפגינים, וכן השתמש ברחפנים נגד עפיפוני התבערה שניסו הפלשתינים להחדיר לישראל.

"חמאס שולח בנינו למות"

"אנו באירוע חסר תקדים בהיקפי  האלימות", אמר אתמול דובר צה"ל  תא"ל רונן מנליס, "חמאס נכשל בשליטה בעזה ונכשל בניסיון לחדור לישראל. אין לנו כוונה להמשיך ולאפשר את הטרור על הגדר, והפעילות שלהם תיענה בתקיפות בתוך עזה. חמאס נכשל בהבאת כמות האנשים שרצה אל הגדר. הוא גם נכשל בכל התרחישים שתכנן, כמו רצונו לחטוף  חיילים בחסות ההפגנות".

כך או אחרת, לנוכח מניין הנפגעים העצום, בחמאס איימו בתגובה קשה נגד  ישראל. "התגובה הטבעית להריגתם של אנשים שהפגינו בדרכי שלום צריכה להיות באינתיפאדה ערבית ואסלאמית", אמר סגן מנהיג הארגון העזה,  חליל אל-חיה, "אין מנוס מהצתת האש  בעזה ובגדה בתגובה למה שאירע".

ברשות הפלשתינית, בינתיים, מתחו ביקורת על חמאס בטענה שהארגון מסכן לשווא צעירים פלשתינים בכך שהוא מאפשר להם להתקרב לגדר.  "חמאס שולח את הבנים שלנו למות",  אמר יועצו של אבו מאזן, מחמוד אלהבאש, "מה זה אם לא בגידה במולדת?"

עם זאת, בארגון לא נרתעו מהביקורת והבטיחו כי צעדת הנכבה לא תסתיים היום וגם לא ביום שישי הקרוב.  "אנחנו נשארים כאן עד חמישה ביוני,  יום הנכסה ("יום התבוסה" הערבית  במלחמת ששת הימים; ד"ס)", הצהיר בכיר חמאס איסמעיל ריאן. יש לציין כי בניגוד לפעמים הקודמות, בכירי חמאס נפקדו מההפגנות - כולל מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר, שעודד לפני ימים אחדים סטודנטים פלשתינים להשתתף במחאה.

ברצועה זעמו על העובדה שהפלשתינים בגדה המערבית לא הצטרפו בהמוניהם להפגנות בגדר הגבול  בעזה. "אנחנו נלחמים על הלחם והחופש שלנו", אמר חאלד אל-שמסייה,  תושב עזה שהגיע להפגין, "חשבנו שביום שבו טראמפ מגיש את ירושלים ליהודים אחינו הפלשתינים בגדה  יתקוממו, אבל זה לא קורה".

ואחרי המאמצים הצבאיים בעניין עזה, נראה שישראל תיאלץ לפתוח גם  במאמצים דיפלומטיים: ביוזמת כוויית, מועצת הביטחון תתכנס היום לדיון חירום בעקבות המהומות בעזה ופתיחת השגרירות. בנציגות ישראל נערכים לדיון סוער במיוחד, והשגריר דני דנון החל בסבב שיחות עם שגרירים לקראת הדיון והעברת חומרים המציגים את פעילות הטרור של חמאס.

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן