שותף מתוך המהדורה 12/29/2017 Israel Hayom

תרומה לקהילה

תרמת במשרד?

Picture

אריאל ויטמן

אחד התעשיינים החלוציים בארץ שהגיע לגיל גבו- רות סיפר שכמתנת בר מצווה הוא קיבל מהוריו סכום כסף נכבד למטרה מסוימת מאוד: ללכת לאורך רחוב אלנבי ולחלק אותו למקבצי נדבות. זו היתה חוויה מכוננת בשבילו. חברות רבות בארץ ובעולם מקצות סכומים נכבדים לצדקה. האתגר העומד בפניהן הוא לבחור מטרה ראויה וגורמים אמינים. במרבית המקרים לעובדים בחברה אין זכות הצבעה בעניין, והם פשוט מתבשרים מהתקשורת על התרו- מות - ויכולים להיות שבעי רצון או לא. אלא שמיזם חדש מאפשר כעת לחברות להקצות לכל עובד סכום תרומה שיוקדש לעמותה או למיזם הקרוב לליבו.

המיזם מבית ‭ Jgive‬ הוא פלטפורמה ישראלית ללא מטרות רווח לגיוס תרומות לעמותות. הוא מעודד תרומות לעמותות קטנות ומאפשר לכל  עמותה להטמיע באתר שלה "כפתור"  תרומה, ללא עלות - נטו למטרות העמותה.

כדי לפשט את העניין, חברה המשתתפת במיזם מקצה סכום תרומה לכל עובד, והוא מצידו יכול להרכיב סל תרומות על פי העדפותיו לאחד או יותר ממאות העמותות והמיזמים  שבאתר, באמצעות הפלטפורמה. המערכת מציעה תשתית מקיפה שכוללת אפשרות של סליקה, קבלות דיגיטליות, מערכת סיוע בקבלת החזרי מס בקליק, מדדי שקיפות על העמותה הנתרמת ועוד.

קבוצת ‭ Webpals‬ היא החברה הראשונה שתאפשר לעובדיה לתרום למטרות החשובות להם באמצעות הפלטפורמה. היא היתה מעורבת גם  באפיון ובשינוי פלטפורמת ה-‭,B2B ‬ כך שתאפשר לחברות וארגונים לגבש את תחומי האחריות התאגידית לחברה ולסביבה באמצעות העובדים ובשיתופם. בקבוצה החליטו להקצות לכל עובד 80 שקלים שיופקדו ‭ בGive Card‬ שלהם. אחרי התרומה החברה מקבלת טבלה מסודרת עם ריכוז כל העובדים שתרמו ואת סך התרומה של אחד מהם. לבסוף, מחלקת הכספים מקבלת קבלה אחת מרוכזת,  המוכרת להחזרי מס (לפי סעיף ‭ ,(46 ‬ בגין כל התרומות שהעובדים ביצעו באמצעות הכרטיסים שלהם.

אורי בן שלמה, מייסד ומנכ"ל ‭ ,Jgive‬ אמר ל"ישראל היום" כי "התוכנית היא הדור החדש של תחום האחריות התאגידית. היא מאפשרת לתאגידים למנף את התרומה שלהם לקהילה בכך שהיא מעבירה את הכוח לידי העובדים, תוך פיתוח הרגלי נתינה וחיזוק המעורב›ת הקהילתית  הפנים-ארגונית".

ענבל לביא, מנכ"לית קבוצת וובפאלס (‭,(Webpals‬ סיפרה ש"במסגרת התרבות הארגונית של קבוצת וובפאלס, החברה מעודדת יוזמות ורעיונות חדשים. את המיזם החשוב הזה הוביל אורן אבידור, ממייסדי מרמר מדיה, אחת החברות בקבוצה. העובדים לקחו את הרוח היזמית אף מחוץ למסגרת המשימתית בעבודה, ואפיינו את הפיתוח  הטכנולוגי של ‭ ,Jgive@Work ‬ המאפשר לעובדי חברות לתרום כסף לעמותות השונות ובכך לאפשר לכל עובדי קבוצת וובפאלס ולחברות אחרות להיות שותפים בפרויקטים החברתיים של תרומה לקהילה".

ליאורית, שעובדת בקבוצת ‭ ,Webpals‬ תרמה בחנוכה האחרון את  "דמי החנוכה" שהיא קיבלה בעבודה  לעמותת "תנו לחיות לחיות", שבה  היא מתנדבת. הילה תרמה ל"מקימי"  את הסכום שקיבלה ב-‭Give Card ‬  שלה, אמיר תרם ל"עמותה להנצחת  חללי הנח"ל" לאחר ששירת בחטיבה, רחל תרמה ל"אם תרצו" וקובי, כאב לילד שנולד פג, תרם  לעמותת לה"ב - למען הפגים בישראל. כך, כל עובד תרם למטרה החשובה הקרובה לליבו, ויחד כל עובדי החברה הרכיבו סל תרומה  גדול, מגוון ומשמעותי.

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן