שותף מתוך המהדורה 11/2/2017 Israel Hayom

מאה שנים של פספוס

Picture

רון פרושאור

יו"ר הרשות הפלשתינית מחמוד עבאס - השבוע אנו מציינים מאה שנים להצהרת בלפור, ההכרה הרשמית בזכותו של העם היהודי לבית לאומי בארץ ישראל. הרבה דברים קרו במאה השנים הללו. במהלכן עבר העם היהודי טרגדיות נוראות, אך במהלכן גם השכיל להשתמש בכל הכלים שעמדו לרשותו בדרך להגשמת זכותו להגדרה עצמית ולהקמת מדינה משגשגת.

באותן מאה שנה, אדוני היו"ר, אתה ומנהיגים פלשתינים אחרים לא הפסקתם לפספס הזדמנויות. פעם אחר פעם נדרשתם לקבל החלטות היסטוריות ואמיצות, ופעם אחר פעם דחיתם בבוטות את היד שהוגשה לכם. סיבות טובות תמיד היו  לכם, מעשים טובים - מעט מאוד.

והנה, בשנה האחרונה החלטת לבחור נתיב  נוסף, שבסיסו בהכחשת המציאות - ועיקרו בניסיון להכחיש את קיומה הנצחי של מדינת  ישראל. במקום להכיר בכך שישראל לא הול-  כת לשום מקום, החלטתם, אתה וחבר מרעיך, לחזור בזמן מאה שנה לאחור ולנסות לשנות את ההיסטוריה. טיפסתם על סולם דמיוני שבו השלב הראשון היה דרישתך להתנצלות ממשלת בריטניה על פרסום ההצהרה, בשלב השני ניסיתם לגייס מדינות ערב להגשת תביעת פיצויים נגד ממשלת בריטניה ובשלב השלישי דרשתם לבטל את הצהרת בלפור.

איפה בדיוק אתה חי, אדוני הנשיא? בדרישותיך אלה הוכחת לכל מי שעוד היה צריך הוכחה, כי בעיניך ההיסטוריה היא כקליפת השום וכי ערכה משתנה בהתאם לצורך. ברצותך תאמץ אותה ותנופף בה בגאון, וברצותך פשוט תבקש לבטלה. הקהל השומע את דבריך חייב לשאול את עצמו, אם כך אתה מתייחס למסמכים היסטוריים רשמיים ומחייבים, כיצד אפשר יהיה לצפות שתעמוד בהסכם חתום? במעשיך נתת יד לכל הטוענים כי אין לך ולסובבים אותך שום כבוד להתחייבויות וחוזים.

אדוני היו"ר, בקריאתך לבטל את הצהרת בלפור אתה בעצם מבקש לשלול את הבית הלאומי של העם היהודי תוך כדי שאתה נוטע בציבור שלך אשליות שאם רק יחכה מספיק זמן, מדינת ישראל תחדל מלהתקיים. צר לי, אך גם הפעם הזאת תסתיים בהקרבה של העתיד הפלשתיני למען  ספין זול של יחסי ציבור, ואתה יודע זאת. אתה יודע שדרישותיך הן חלומות באספמיה שלעולם  לא יתגשמו. כדיפלומט ששירת יותר מ-‭30‬ שנה לרוחב תבל ומלואה, חשוב לי גם לציין בפניך - אל תתבלבל ותשתכר מהתמיכה הבינלאומית שאתה מקבל על מסחר האשליות שלך.

אמנם מאז החלטת החלוקה בכ"ט בנובמבר האו"ם ושלל הסוכנויות הבינלאומיות  מסייעיםלכם במאבק האנטי-ישראלי. ואמנם הרוב האוטומטי שלכם בגופים הבינלאומיים, שמאפשר לכם להעביר כמעט כל החלטה אנטיישראלית, מעניק תחושת כזב שהנה, עוד קצת מאמץ ותוכלו למחוק את המדינה היהודית והדמוקרטית מעל המפה. אבל מי כמוך יודע - אלה רק אשליות, ופעם אחר פעם הן מתרסקות על  מזח המציאות. זאת משום שכמוך, גם העולם כולו  יודע: מדינת ישראל היא עובדה מוגמרת, מדינה יצרנית ומשמעותית, חלק אינטגרלי ממשפחת העמים.

מר עבאס, נער היית וגם זקנת, ממנהיג בארגון טרור ליו"ר רשות נשוא פנים שכבר כמעט ‭ 15‬ שנה שומר על כיסאו חרף הקשיים. פעם אחר פעם ישבת מול מנהיגי ישראל וראית כמה רחוק הם מוכנים ללכת. פעם אחר פעם חזית במדינת ישראל מבצעת ויתורים למען הסדר, ופעם אחר  פעם כשלתם, אתה וחבריך, להתעלות לגודל הרגע ולקבל החלטות.

כעת, אדוני, הגיע הזמן שלך להפגין מנהיגות. הגיע זמנך לקבל אחריות ולפרוש מעסקי מכירת האשליות. אל תבלבל את העם שלך בציפיות למחיקת היסטוריה, אל תעודד אותו בתקווה לבניית  עתיד, אל תפיח בו רוח קרב על שהיה, אלא רוח של שיתוף פעולה ביחס למה שיהיה.

מאה שנים של פספוס הן די והותר אדוני. אל תדון את עמך לעוד מאה שנים של בדידות.

הגיע זמנך לקבל אחריות ולפרוש מעסקי מכירת האשליות. אל תבלבל את העם שלך בציפיות למחיקת היסטוריה, תעודד אותו בתקווה לבניית עתיד

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן