שותף מתוך המהדורה 7/7/2017 Israel Hayom

טראמפ מזהיר בפולין: הציביליזציה במערב בסכנה

רגע לפני כינוס ועידת ‭ :G20-ה‬ הפגנות אלימות בהמבורג › הנשיא האמריקני תקף את רוסיה והזהיר את מדינות היבשת נגד הטרור › בתו, איוונקה, הניחה זר באנדרטת מרד גטו ורשה

Picture

הפגנות בהמבורג, אתמול

Picture

איוונקה נעמדת דום. "כבוד לזכור את אלה שנלחמו"

הנשיא דונלד טראמפ החל אתמול את מסעו השני מחוץ לג - בולות ארה"ב מאז נכנס לתפקידו. בשולי ועידת G20-ה‬ שתערך היום בהמבורג שבגרמניה החלו הפגנות סוערות במחאה נגד מנהיגי הכלכלות הגדולות. ההפגנות גלשו גם לאלימות לאחר שקבוצה של מפגינים החלה לזרוק בקבוקים וחפצים אחרים על השו - טרים שהשתמשו בזרנוקי מים ובגז מדמיע כדי לפזרם.

תחנתו הראשונה של טראמפ היתה פולין, שם נשא נאום שבו הדגיש שוב את הצורך במלחמת חורמה בטרור האסלאמי הקיצוני, ושידר מסר של אחדות כלפי בעלות בריתה של ארה"ב באירופה, ערב פגישתו עם הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין.

את הנאום נשא טראמפ בפני המונים במרכז ורשה, מול האנדרטה הראשית שהוקמה לזכר המרד של תושבי העיר נגד הכיבוש הנאצי. טראמפ העלה על נס את מאבקה של פולין לשמירת עצ - מאותה מפני הנאצים ומפני הרוסים וציין כי פולין צריכה לשמש דוגמה למערב. "הניסיון הפולני מזכיר לנו שההגנה על המערב נשענת לא רק על אמצעים, אלא גם על רצונם של האנשים. השאלה המ - רכזית היא אם למערב יש כיום את הרצון לשרוד. האם אנחנו מספיק מאמינים בע - רכים שלנו כדי להגן עליהם בכל מחיר? האם קיים בנו הרצון והאומץ לשמור על הציביליזציה שלנו ולהדוף את אלו שרוצים לערער ולהרוס אותה‭"?‬ אמר הנשיא בנאומו.

טראמפ גם הפנה בנאומו מסר לנ - שיא רוסיה פוטין לקראת פגישתם היום. בדבריו מתח הנשיא האמריקני ביקורת חריפה ביותר על מדיניותה הבינלאומית של רוסיה והאשים אותה בערעור היצי - בות העולמית.

הנשיא קרא לרוסיה להצטרף לחיק "המדינות האחראיות במאבק נגד אויבי - נו המשותפים ולהגנה על הציביליזציה‭."‬ בה בעת הוא קרא למדינות מזרח ומרכז אירופה להצטייד בנשק אמריקני, כדי לחזק את יכולותיהן ההגנתיות מול תו - קפנות אפשרית של רוסיה.

בתו של טראמפ איוונקה, שהצטרפה לביקורו בפולין, ביקרה אתמול באנד - רטה לזכר מרד גטו ורשה, הניחה במקום זר ואף אמרה קדיש. איוונקה, המשמ - שת יועצת לאביה, ביקרה גם במוזיאון היהודי הסמוך. "זהו כבוד לזכור בהע - רכה את אלה שנלחמו בנחישות כנגד כל הסיכויים‭,"‬ סיפרה.

טראמפ נפגש אמש עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. אחד הנושאים המ - דוברים הוא המתיחות הגוברת עם צפון קוריאה בעקבות ניסוי הטילים השבוע. טראמפ איים כי ארה"ב תגיב באופן "חזק ביותר‭."‬ רוסיה סיכלה אתמול ניסיון אמ - ריקני לקדם החלטת מועצת ביטחון נגד צפון קוריאה. לטענת הרוסים, עדיין לא הוכח כי בוצע ניסוי.

Title 1ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן