שותף מתוך המהדורה 8/26/2011 Israel Hayom


73 המחבלים הפלשתינים שמרצים עונש מאסר עולם בכלא הישראלי זוכים לשכר שמן ולהטבות מופלגות מהרשות הפלשתינית - ואף נחשבים ל"עובדים" שלה ¬ חסן סלאמה, עבדאללה ברגותי, יחיא סנוואר - שהיו אחראים לרצח עשרות ישראלים - משלשלים לכיס בין ‭ 5,000‬ ל‭10,000-‬ שקלים מדי חודש, ומשפחותיהם זוכות להטבות מס ולחינוך בחינם ¬ כעת מנסים גורמים ישראליים, בסיוע חברי קונגרס באירופה ובארה"ב, לשנות את התמונה המעוותת

Picture

אחראים לרצח 110 ישראלים - וזכאים למשכורות בסך אלפי שקלים בחודש. עבדאללה ברגותי (למעלה) וחסן סלאמה (למטה)

צילום: דוד כהן

Picture

המשפחה זוכה לתמיכה כמו "בכל חברה נאורה‭."‬ בני משפחה של אסירים ליד כלא שאטה

צילום: משה שי

Picture

"עץ החירות" לאסירים ממחוז בית לחם שעל "ענפיו" תלויות תמונות האסירים שנידונו בישראל למאסר עולם צפוף במיוחד. ענפים רבים נדרשו כדי לתלות על העץ הסמלי הזה את תמונותיהם של לא פחות ‭ מ73-‬ טרוריסטים שאחראים להרג ולפציעה של מאות ישראלים. בית לחם היתה במשך שנים כאב הראש של צה"ל שנכנס ויצא ממנה רבות. כשצה"ל היה בפנים עקומת הפיגועים ירדה כשצה"ל יצא היא חזרה וקפצה מחדש.

באפריל האחרון הוסר הלוט מעל עץ אסירי בית לחם והוא הוצב בתוך תיבת זכוכית בעיר שבה על פי האמונה הנוצרית נולד ישו. את הטקס כיבדו בנוכחותם שר האסירים של הרשות הפלשתינית עיסא קראקע ומושל מחוז בית לחם עבד אל-פתאח חמי.

אבל הרשות הפלשתינית השולטת היום בבית לחם הסתבר בשבועות האחרונים אינה מסתפקת במחוות הוקרה סמליות ליקיריה. היא גם משלמת להם משכורות חודשיות. 73 אסירי העולם כמו גם עמיתיהם "הזוטרים" שנשפטו לתקופות מאסר קצרות יותר מקבלים מהרשות הפלשתינית משכורת קבועה וכולם נחשבים עובדים שלה.

השכר החודשי שהרשות משלמת למחבלים הכלואים בישראל עובר ישירות למשפחותיהם וגבוה בהרבה מהשכר הממוצע ברשות. ככל שהפשע שביצעת חמור יותר; ככל שמספר השנים שאתה מרצה בכלא הישראלי רב יותר - שכרך ושכר משפחתך גבוהים יותר. עכשיו במלאות חמש שנים לישיבתו של גלעד שליט בכלא חמאס מעלה הרשות את שכר המחבלים בפעם השלישית ושר האסירים קראקע מציין שהעלאת משכורות האסירים שהם "עובדי מדינה אזרחיים ואנשי צבא" תהיה רטרואקטיבית. השבוע בימים שבהם בני דמותם של המחבלים הכלואים רוצחים אזרחים ישראלים בדרום הארץ יש עניין בבדיקת סוגיית המשכורות.

גרף התקדמות בשכר

כדאי מאוד כך מסתבר לפחות מבחינה כספית להיות אסיר פלשתיני. עד כמה כדאי? מידע מפורט על כך הועבר לפני שבועיים לשרים בממשלה על ידי שני חוקרים ותיקים ב"מבט לתקשורת פלשתינית" - נאן ז'אק זילברדיק ואיתמר מרכוס שחשפו למעשה בפעם הראשונה את מכלול המרכיבים שכוללת המשכורת לאסירים ולבני משפחותיהם.

יש להדגיש כי מדובר במשכורת לכל דבר ועניין - "ראתב" בערבית. הזכאים לה הם "כל מי שיושבים בבתי הכלא של הכיבוש (ישראל - נ"ש) על רקע השתתפותם במאבק נגד הכיבוש‭."‬ על פי הגדרת החוק הפלשתיני חוק האסירים המשוחררים ‭ 2004/19‬ פרק 1 גנב מכוניות פלשתיני שכלוא בבית סוהר ישראלי לא יקבל קיצבה אבל אנשי פת"ח וחמאס שכלואים בגין מעשי טרור ורצח יקבלו משכורת חודשית. ערבים ישראלים כך מצאו מרכוס וזילברדיק "ערביי הפנים" בלשון הרשות שהורשעו בפיגועי טרור נגד ישראל יהיו זכאים למשכורת גדולה אף יותר.

הנה כמה דוגמאות: עבדאללה ברגותי שנידון בשנת 2004 ‭ ל67-‬ מאסרי עולם על אחריותו לרצח 66 ישראלים בפיגועי התאבדות במסעדת סבארו בקפה מומנט ובפיגוע המשולש במדרחוב בן יהודה בירושלים זכאי כבר היום לקיצבה חודשית של ‭ 4 000‬ שקלים. במושגי הרשות מדובר במשכורת גבוהה. השכר הממוצע של עובד אזרחי ברשות מגיע ל‭2 882-‬ שקלים בלבד.

בעוד כשלוש שנים יקפוץ שכרו של ברגותי ‭ ב50-‬ אחוזים עד ל‭6 000-‬ שקלים בחודש. במועד זה הוא עתיד להיכנס למדרג שאליו משתייכים אסירים המרצים תקופת מאסר של בין 10 ‭ ל15-‬ שנה. לעומת זאת חסן סלאמה שנשפט ‭ ב1996-‬ ‭ל38-‬ מאסרי עולם נמצא כבר היום בדירוג המתקדם שמבטיח לו ולמשפחתו משכורת חודשית של ‭ 6 000‬ שקלים. התשתית שבראשה עמד סלאמה הוציאה את שני הפיגועים בשני האוטובוסים בקו 18 בירושלים ובטרמפיאדה בצומת אשקלון שבהם נהרגו 46 ישראלים ‭ וכ100-‬ נפצעו. בשנה הבאה החל מהשנה ‭ ה16-‬ למאסרו יזכה לתוספת חודשית של ‭ 1 000‬ שקלים.

פטור מביטוח בריאות

יחיא סנוואר שייסד את מנגנון הביטחון של חמאס על פי הנחיית אחמד יאסין ומרצה עונש של מאסר עולם ויושב בכלא הישראלי כבר 24 שנה הספיק לרכוש תארים אקדמיים בלשון ערבית ובהיסטוריה יהודית. הוא ומשפחתו מקבלים משכורת חודשית של ‭ 8 000‬ שקלים אך החל מהשנה הבאה השנה ‭ ה25- ‬ תקפוץ משכורתם ל‭10 000-‬ שקלים בחודש.

המשכורת החודשית שממנה נהנים האסירים ובני משפחותיהם אינה הכל. בדו"ח של מרכוס וז'אק זילברדיק מפורטת גם רשימה של הטבות שמהם נהנים האסירים המחבלים. על פי החלטת הממשלה הפלשתינית תשולמנה כל הוצאות הלימוד האקדמי לאסירים בבתי הכלא הישראליים בכל שלבי הלימוד באוניברסיטאות שניתן לאסירים ללמוד בהן.

אם האסיר נשפט לתקופה של לא פחות ‭ מ20-‬ שנה ושהה בכלא תקופה של לא פחות מחמש שנים ילדיו יהיו פטורים ‭ מ80-‬ אחוזים משכר הלימוד האקדמי. כל אסיר משוחרר גם פטור מדמי ביטוח הבריאות הממשלתיים הנהוגים ברשות אם שהה תקופה של לא פחות מחמש שנים בכלא. האסירים מקבלים מהרשות גם קיצבת ביגוד בסך 400 שקלים פעמיים בשנה ומימון של ההגנה המשפטית עליהם.

גם רעיית האסיר ולעיתים רעיות האסיר וכן ילדיהם זכאים למענקים מיוחדים. תוספת נוספת מקבלים מאות מתושבי מזרח ירושלים וערבים אזרחי ישראל שנמצאים בכלא עקב פעילות טרור. כך לדוגמה זכאית קבוצה של צעירים תושבי נצרת שהקימו קבוצת טרור איסלאמית בתוך הג'יהאד העולמי רצחה נהג מונית ישראלי ותיכננה פעולות טרור נוספות לתוספת חודשית של בין 300 ‭ ל500-‬ שקלים.

המשכורות והתשלומים הללו צריך להדגיש מועברים לבני משפחותיהם של האסירים אך הזכאות שלהם למשכורת נגזרת מפעולת הטרור ומתקופת המאסר של המחבלים הכלואים. שב"ס אינו מאפשר למשפחות האסירים להעביר כסף או ציוד לאסירים למעט סכום נמוך בלבד כמה מאות שקלים בחודש. על פי הסכם עם הרשות מועבר הכסף הזה ישירות לאסירים באמצעות חברה ישראלית "ד.ד.ש‭."‬

 ישראל מפגינה חוסר שביעות רצון מסיפור המשכורות ושוקלת את צעדיה. במשרד ראש הממשלה ובמערכת הביטחון מציינים כי העובדה שלאסיר מובטחת משכורת קבועה הגבוהה פי כמה מזו של עובדי מדינה אחרים ברשות מהווה במקרים רבים תמריץ ומוטיבציה לביצוע פיגועים. ישראל עצמה מזכירים שם שללה לפני שנים אחדות את הזכאות לגמלאות ביטוח לאומי - באמצעות תיקון בחוק - ממשפחות של מחבלים תושבי ישראל שנהרגו במהלך פעולות טרור שביצעו.

נאן ז'אק זילברדיק חושפת פרשת המשכורות מדגישה שהחוק הפלשתיני אינו מזכיר את נושא הצרכים הכלכליים של המשפחות אלא קובע את גובה המשכורת על פי שנות הישיבה בכלא באופן מפורט וברור ומציין שהכסף הוא לאסיר עצמו או למשפחתו. "לעומת הקיצבה או בערבית: 'המח'צצאת' למשפחות השאהידים המילה המציינת את התשלום לאסירים היא 'משכורת' או בערבית: 'ראתב‭.'‬ הרש"פ נותנת לאסירים משכורות מכיוון שהיא רואה בהם גיבורים ודמויות מופת‭." ‬ כיכר על שם מתאבדת

לדברים של ז'אק זילברדיק יש על מה לסמוך. "עץ החירות" ‭ ל73-‬ אסירי העולם מאזור בית לחם הוא דוגמה בלבד. באפריל האחרון נערך טקס מיוחד לכבודם של 140 אסירים ממחוז חברון שנידונו למאסרי עולם. ברמאללה תיכננה הרשות לקרוא את הכיכר הראשית ברמאללה על שמה של דלאל מוגרבי שהנהיגה את חוליית המחבלים שביצעה את הפיגוע בכביש החוף ‭ .(1978)‬ בפיגוע הזה נהרגו 37 ישראלים ובהם 12 ילדים. המחאה של ישראל דחתה בינתיים את הטקס אולם סגן מזכיר המועצה המהפכנית של תנועת פת"ח צברי צידם שלימד עליהם סנגוריה הבהיר כי ‭ ..."‬אין נסיגה רשמית מהכוונה לקרוא לצומת על שמה של השאהידה דלאל‭."‬

 יותר מ‭6 000-‬ אסירים פלשתינים נמצאים בבתי כלא ישראליים בגין סיוע או השתתפות בפעולות טרור. האיחוד האירופי ארה"ב ותורמים אחרים אמנם אינם מתכוונים לממן קצבאות ומשכורות למחבלים אבל העובדה שהם מממנים תקציב משכורות לפקידי ולעובדי הרש"פ מפנה חלקים אחרים מהתקציב של הרש"פ לתשלום משכורות למחבלים. בין המדינות התורמות יחדיו מאות מיליוני שקלים נמצאות בריטניה צרפת יפן ארה"ב אירלנד הודו וכן הבנק העולמי והאיחוד האירופי.

לפני שבועות אחדים פירסם המוסף "חיאת וסוק" שמוציא העיתון הרשמי של הרשות "אלחיאת אל-ג'דידה" מסמך רשמי שהגיע אליו ובו רשימה של מקבלי המשכורות ברשות לחודש אחד בלבד - מאי ‭ .2011‬ על פי הפרסום הזה משפחות השאהידים קיבלו באותו חודש יותר ‭ מ26-‬ מיליון שקלים ‭ 3.64%)‬ מתקציב המשכורות החודשי ברש"פ) בעוד שהאסירים ומשפחותיהם קיבלו כ‭17.5-‬ מיליון שקלים ‭ 2.43%)‬ מתקציב המשכורות ברש"פ‭.(‬ בחישוב שנתי מדובר לכאורה ‭ ב312-‬ מיליון שקלים בשנה למשפחות השאהידים ‭ וב210-‬ מיליון שקלים בשנה למחבלים ולמשפחותיהם.

ברשות מודעים לביקורת על התשלומים הללו אך לא נוטים להתחשב בה יתר על המידה. צברי צידם יועצו של אבו מאזן פירסם בחודש שעבר מאמר ובו התייחס לכבוד ולהערכה שהפלשתינים מרעיפים על השאהידים. "כמה מצער אותי" כך כתב "לראות אנשים שרואים בשאהידים שלהם נטל משום שהתורם יכעס וכמה מדינות יתלוננו או משום שהאינטרסים הכלכליים והיומיומיים ייפגעו‭...‬ ברכות לנשמות השאהידים שלנו‭." ‬ הרשות מסרבת להגיב

הדברים הללו מקפיצים ממקומם גורמי מימשל וחברי קונגרס בארה"ב. גם באירופה יש ניצנים של חוסר נחת ומחאה מול המציאות הזאת. בבריטניה שמעבירה לרש"פ 86 מיליון יורו בשנה הגדיר חבר הפרלמנט פיליפ דיוויס את התשלומים הללו "אבסורדיים" (בראיון לאתר ה"דיילי מייל‭.("‬

 חבר הקונגרס האמריקני הדמוקרט ג'רולד נאדלר פנה בכתב למזכירת המדינה הילארי קלינטון והתלונן כי "מתן תשלומים כאלה על ידי הרשות הוא יותר ממזעזע‭."‬ נאדלר מזכיר שבשנתיים האחרונות "ארה"ב העניקה לפלשתינים סיוע של ‭ כ2-‬ מיליארד דולר ומתוכם 800 מיליון עברו ישירות לממשלת הרשות‭."‬ נאדלר אמר כי "הרשות התחייבה למו"מ ולהימנעות מטרור. תמיכה באלימות היא הפרה של ההסכמים שעליהם חתמה הרש"פ ושל החוק הבינלאומי‭."‬ נאדלר מבקש שמחלקת המדינה תחקור את הטענות ותבטיח שכספי משלם המיסים האמריקני לא יופנו "לתמיכה במחבלים או למי שמסייע להם‭."‬

 גם חבר הקונגרס הרפובליקני פרנק טראנק פנה באותו עניין למזכירת מדינה. טראנק מזהיר כי לא יוכל להמשיך לתמוך בהעברת מיליוני דולרים. מאחורי הקלעים כבר מתרקם מהלך חקיקתי שמעורבים בו אנשי "מבט לתקשורת פלשתינית‭."‬ הללו ביקרו החודש בקונגרס נפגשו עם בכיריו והעבירו להם חומרים רבים. סיכויי המהלך עדיין אינם ברורים אבל הכוונה היא להעביר החלטה על קיצוץ או הקפאה של כספי הסיוע האמריקני לרשות עד שלא יופסק תשלום המשכורות.

הרשות הפלשתינית סירבה להגיב על הדברים אולם בהודעת תגובה שהועברה לכתב המדיני של "ישראל היום" שלמה צזנה על פרסום מוקדם באותו עניין נמסר מהמרכז הממשלתי לתקשורת של הרשות הפלשתינית כי התשלומים אינם מועברים ישירות לאסירים למעט קיצבה חופשית בסך ‭ 400-300‬ שקלים כפיקדון. "הרשות" נמסר בשם "המרכז" "מעניקה תמיכה למשפחות האסירים על פי העקרונות של כל חברה נאורה. הסכומים האחרים שנעים בין ‭ 1 400‬ שקלים ל‭12 000-‬ שקלים מועברים למוטב הראשון של האסיר והם נקבעים על פי הצורך הכלכלי של משפחת האסיר‭."‬

 גורם ביטחוני מבהיר כי לשב"ס אין שליטה על כספים שמועברים למשפחות המחבלים אולם לאסירים עצמם מגיעים סכומים נמוכים בלבד. משירות בתי הסוהר נמסר כי האסירים אינם מורשים להעביר כסף או ציוד לתוך בית הכלא וכי ההסדר עם הרשות הפלשתינית הוא שהיא מורשית להפקיד כספים לטובת אסירים שהם תושבי הרשות. סכום ההפקדה כיום עומד על סכום של 300 שקלים לאסיר באמצעות חברת "ד.ד.ש" ותקרת ההפקדה לאסיר מצד בני משפחות וקרובים עומדת על ‭ 1 300‬ שקלים. ¬

יחיא סנוואר, שייסד את מנגנון הביטחון של חמאס ומרצה עונש של מאסר עולם, הספיק לרכוש בכלא הישראלי תארים בלשון ערבית ובהיסטוריה יהודית. הוא ומשפחתו זכאים למשכורת של ‭ 8,000‬ שקלים בחודש ברשות הפלשתינית מודעים לביקורת על התשלומים, אך לא מתחשבים בה. צברי צידם, יועצו של אבו מאזן, כתב במאמר בחודש שעבר: "מצער לראות אנשים שרואים בשאהידים נטל. ברכות לנשמות השאהידים" במשרד ראש הממשלה ובמערכת הביטחון מציינים כי העובדה שלאסיר פלשתיני מובטחת משכורת קבועה הגבוהה פי כמה מזו של עובדי מדינה אחרים ברשות, מהווה במקרים רבים תמריץ לביצוע פיגועים"

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן