ת ה חמ ורונ ל ק מ ה

שגרת חיים חדשה

המאבק בקורונה עובר למצב מלחמה • הממשלה הכריזה על שורת  הגבלות חדשות - ובראשן: איסור התקהלות של יותר מ-‭10‬ אנשים, סגירת גני הילדים, ואמצעים חסרי תקדים למעקב אחר חולי קורונה •  גם המערך הרפואי מגביר הילוך: קצב הבדיקות יזנק ל-‭2,400‬ בכל יום

Picture

הגנים יישארו ריקים מילדים

צילום: אורן בן חקון

Picture

בתי המרקחת ייפתחו כרגיל

צילום: מישל דוט קום

Picture

רה"מ נתניהו צילום: אלכס קולומויסקי

Picture

מדידת חום בביה"ח הדסה צילום: אורן בן חקון

Picture

פרופ' סדצקי צילום: אלכס קולומויסקי

Picture

"מה שעשינו מיקם אותנו

במצב טוב יותר מרוב העולם": ראש הממשלה בנימין נתניהו בישר אמש על צעדים חדשים במסגרת המלחמה בנגיף הקורונה,  ובהם: סגירת הגנים ומעונות היום,  איסור התקהלות של יותר מ-10‬ אנשים, סגירת כל מקומות הבילוי והנחיה למקומות העבודה לשחרר כמה שיותר עובדים לעבוד מהבית.

"אנחנו בעיצומו של משבר בינלאומי", הודיע נתניהו, "המדיניות שלנו היא דינמית ונותנת לנו שיעור תחלואה נמוך יחסית, בלי תמותה בינתיים. יש תוחלת למאמצים  שלנו". הוא הדגיש כי "אנחנו במלחמה נגד אויב בלתי נראה. אנחנו  חייבים יחד, ממשלה ואזרחים, לעשות הכל כדי לא להדביק ולא להידבק. אנחנו חייבים לאתר את האויב הבלתי נראה, אבל יכולים בינתיים לאתר רק  את החולים".

באופן מעשי הודיע נתניהו על שורה ארוכה של צעדים חריפים, שנועדו לאתר את מסלולי ההדבקה של מי שכבר לקו בקורונה, וכן לבודד את האוכלוסייה הבריאה כדי למנוע הדבקה המונית. הצעד הראשון הוא שחזור דיגיטלי של מסלול חייהם של חולי קורונה שכבר התגלו. על פי ההחלטה המיוחדת והחריגה מאוד שתאושר היום  בממשלה - המשטרה ושב"כ יסייעו למשרד הבריאות לאתר את המקומות שבהם שהו אנשים שבגופם נמצא  הנגיף, באמצעות איכון סלולרי. "אלה כלים שהפעלנו עד היום רק במאבק בטרור כי יש כאן היבט של חדירה לפרטיות, אך זה ייתן לנו תמונה ברורה  של מסלולי ההדבקה", הסבירו.

"לא חייבים? אל תצאו"

בנוגע להסתערות על המרכולים, שלח נתניהו מסר מרגיע והבטיח:  "לא יהיה מחסור בתרופות, המחסנים  מלאים. שירותי הבנקאות, כספומטים  ותחנות דלק - ימשיכו לפעול, אך כל  מה שקשור לתרבות הפנאי - יופסק. זה קשה, אני מבין לליבם של מסעדנים ואנשי תיאטרון. מה שקשור למסחר, לייצור ולשירותים - יימשך, אבל בתנאים מגבילים. צריך יהיה לשמור על מרחק של שני מטר. מי שלא חייב לצאת לעבודה - שלא ייצא. לגבי התחבורה הציבורית אנחנו דנים כעת".

האחראית לבריאות הציבור במשרד  הבריאות, פרופ' סיגל סדצקי, הבהירה כי ישראל נמצאת כעת בפני צומת  דרכים. "אנחנו פועלים בשני מישורים. אנחנו רוצים לאתר ולבודד את האנשים שכבר חולים או שיש להם סיכוי לפתח את המחלה, למשל אם היו באיטליה שיש בה תחלואה ניכרת. ההנחייה השנייה היא שכל מי שמראה  תסמינים שיישאר בבית", הסבירה.

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד,  הוסיף כי "גני הילדים, הפעוטונים  ומעונות היום לא ילמדו. בתי קפה,  קניונים, מלונות ואולמות אירועים -  ייסגרו. כנסים, חדרי כושר ובתי קולנוע - ייסגרו".

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות,  פרופ' איתמר גרוטו, הסביר אמש בשיחה עם "ישראל היום" מדוע ננקטים צעדים קיצוניים, אף שבישראל רק  כ-‭200‬ חולים מאובחנים: "אנחנו רואים  מה קורה כרגע במדינות ה‭OECD- ‬  שסביבנו. כמעט כולן במצב קשה. אנחנו מעריכים שמספר החולים שלא  זיהינו עדיין בישראל הוא כ-‭,2,500 ‬ ויש צפי שנראה פה הרבה מאוד חולים. שיעור הקטלניות של הקורונה גבוה הרבה יותר מאשר של שפעת. הצעדים שנקטנו בישראל עיכבו בכשבועיים את ההתפשטות של המחלה, ולכן אנחנו לא במצב של איטליה וגרמניה. אנחנו רואים מה קורה במקומות אחרים וצריכים להקדים תרופה למכה".

מעבדות חדשות

נכון לאמש, בישראל אובחנו עד כה ‭ 193‬ חולים. בסוף השבוע נרשם שיפור במצבו של חולה קשה, נהג אוטובוס (‭38‬) ממזרח ירושלים שהסיע את קבוצת הצליינים מיוון. החולה אושפז בשבוע האחרון כשהוא מונשם ומורדם. בלילה שבין חמישי לשישי מצבו השתפר, והוא חזר לנשום בכוחות עצמו ואף שוחח בטלפון עם בני משפחתו המודאגים.

בסוף השבוע החולף פעלה המעבדה בביה"ח שיבא לראשונה גם במהלך השבת, כדי להגדיל את מספר בדיקות המעבדה לגילוי נשאות לנגיף. השבוע בוצעו כ-‭700‬ בדיקות מעבדה בכל יום, והשבוע צפוי לזנק קצב הבדיקות  לכ-‭2,400‬ בכל יום. חמש מעבדות נוספות יתחילו לבצע את הבדיקות, ובהן המעבדות של כללית ומכבי.

רה"מ נתניהו: "לא יהיה מחסור במזון  ובתרופות, המחסנים מלאים. הבנקים ותחנות דלק ימשיכו לפעול, אך כל מה  שקשור לתרבות הפנאי - יופסק" פרופ' סיגל סדצקי: "אנחנו רוצים לאתר ולבודד את האנשים שכבר חולים או שיש להם סיכוי לפתח את המחלה. כל מי  שמראה תסמינים - שיישאר בבית"