פנס וארדואן סיכמו: יושהה המבצע נגד הכוחות הכורדיים

נשיא טורקיה הסכים להפסיק את הלחימה בסוריה למשך חמישה ימים, אחר פגישה עם סגן נשיא  ארה"ב • טראמפ: "תודה לך ארדואן, חיי מיליונים ניצלו" • היום: נתניהו ייפגש עם פומפאו

Picture

ארדואן ופנס בפגישתם באנקרה צילום: ‭ GettyImages ‬

Picture
צילום: אי.פי

הלחימה בסוריה. תושהה לחמישה ימים

Picture

טראמפ (במרכז מימין) ופלוסי (במרכז משמאל) בבית הלבן צילום: רויטרס

Picture

טראמפ צילום: אי.פי.אי

שבוע שהחל במתקפה טורקית נגד הכוחות הכורדיים בסוריה, ובחילופי התקפות מילוליות בין נשיא טורקיה ארדואן לבין הנשיא טראמפ, הסתיים אמש בהסכמה מצד הממשל באנקרה להפסקת אש למשך חמישה ימים.

ההודעה נמסרה לאחר פגישה ארוכה בת 4 שעות בין סגן נשיא ארה"ב מייק פנס ומזכיר המדינה מייק פומפאו, לבין הנשיא ארדואן באנקרה. פנס הודיע כי במסגרת ההבנות יופסק המבצע "מעיין השלום" לאלתר ולמשך ‭ 120‬ שעות, כשמונה ימים לאחר שהחל. ההפוגה נועדה לאפשר למיליציה הכורדית ‭ YPG‬ לצאת מהאזור השנוי במחל›-  קת בצפון סוריה. לדברי פנס, לאחר פינוי הכוחות הכורדיים, יוכרז על סיום המבצע.

פנס הדגיש כי אחרי נסיגת הכורדים תוכרז הפסקת אש קבועה, אך לפי ההסכם הכוחות הטורקיים לא יהיו חייבים לצאת מהשטח שכבשו  עד כה, כלומר, הם יוכלו להמשיך לשלוט ברצועת הביטחון.

טראמפ במכתב חריג

בתמורה להשהיית המבצע, תסיר ארה"ב את הסנקציות הכלכליות שהטילה השבוע על טורקיה לאחר שיוכרז סוף המבצע. זמן קצר לפני ההודעה של פנס, צייץ טראמפ: "תודה לך ארדואן, חייהם של  מיליונים יינצלו!" זמן קצר לאחר ההודעה של פנס, הכריז טראמפ כי ההסכם הוא הוכחה ל"אהבה הקשוחה" שהפגין כלפי ארדואן, לרבות  באמצעות סנקציות. "זה יום גדול  לארה"ב ולטורקיה, זה יום גדול לכורדים, יום גדול לציווליזציה" אמר  טראמפ. "זה יום גדול לכורדים, אני  רוצה להודות להם", הוסיף. יצוין כי במכתב ששלח טראמפ לארדואן ופורסם שלשום בתקשורת האמריקנית, דחק נשיא ארה"ב בשפה ישירה ומאוד לא דיפלומטית בעמיתו  הטורקי: "אל תנסה להיות קשוח! אל  תהיה טיפש! בוא נגיע להסכם טוב!"

שעות לפני ההצהרה על הפסקת האש, פוצצה פגישה בין הנשיא טראמפ למנהיגי המפלגה הדמוקרטית בעניין ההתנהלות מול טורקיה והכורדים, שנערכה בבית הלבן. הדמוקרטים טענו כי טראמפ חטף  "התקף עצבים" סביב החלטת בית הנבחרים להתנגד לנסיגת ארה"ב מסוריה, וכינה את יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי, "פוליטיקאית  מדרגה שלישית". הנשיא, מנגד, פרסם תמונה מהמפגש תחת הכותרת "ההתקף המשוגע של ננסי העצבנית". אלא שפלוסי בחרה דווקא לאמץ את התמונה, שבו היא מוצגת כנוזפת בו, והפכה אותה לתמונת הרקע בחשבון הטוויטר שלה.

גורם טורקי מסר לרויטרס כי טורקיה למעשה "השיגה בדיוק את מה  שהיא רצתה" במסגרת הפסקת האש, כלומר, פינוי הכוחות הכורדיים מצפון סוריה. עם זאת, לפי כמה דיווחים בתקשורת הסורית, הכורדים מיהרו לדחות את ההסכם על הסף. גם שר החוץ הטורקי הדגיש כי "לא מדובר בהפסקת אש, אלא בהשהיית המבצע כדי לאפשר לארגוני טרור לעזוב את  רצועת הביטחון".

עדיין לא ברור כיצד יגיב משטר בשאר אסד להפסקת האש, שכן לאחרונה הוא והכורדים כרתו ברית שתאפשר למשטר הסורי להיכנס לצפון סוריה. עוד לפני פגישת פנס־פומפאו־ארדואן, הזהירה אתמול סוריה כי "תשתמש בכל האמצעים הלגיטימיים" כדי להפסיק את התוקפנות הטורקית.

מייד לאחר ביקורו בטורקיה, צפוי מזכיר המדינה מייק פומפיאו לנחות בישראל לביקור קצר, והבוקר צפוי לפגוש את ראש הממשלה נתניהו. השניים צפויים לדון בעיקר בהשלכות של נסיגת ארה"ב מסוריה.

חשש בישראל

בשיחות סגורות הביעו שרים בממשלה דאגה כבדה מהשלכות  המהלך. לדברי אחד השרים, יציאת הכוחות האמריקניים משדרת למדינות ערב מסר ברור, שלפיו הן  לא יכולות לסמוך עוד על ארה"ב.  בנסיבות האלה, חוששים בישראל, מדינות ערב המתונות, שבשנים האחרונות התקרבו לישראל, עשויות לחשב מסלול מחדש ולהעדיף את הצד האיראני.