קרנות האשראי - האלטרנטיבה לבנק

Picture

ייעוץ פיננסי

גיל קופפרברג

Picture

גם בהשקעות, כשאין תחרות אפשר להעלות מחירים צילום: ‭ GettyImages ‬

הבנקים בישראל הם כבר לא ספקי האשראי היחידים. לאורך עשרות שנים הבנקים נהנו מבלעדיות ביכולת לספק אשראי לציבור, ובשל כך היתה להם גם אפשרות לשמור על רמת רווחיות גבוהה. זאת גם בשל רווחי אשראי שנבעו ממתן הלוואות לציבור בריביות גבוהות.

הסיבה העיקרית לכך נובעת מכך שבנק ישראל והמפקח על הבנקים לא אפשרו לשחקני אשראי נוספים להתחרות בשוק של עשרות ומאות מיליארדי שקלים. וכשאין תחרות, אפשר להעלות מחירים.

לפני כמה שנים אפשר בנק ישראל לחברות כרטיסי האשראי, שחלקן היו עד לא מזמן בבעלות בנקאית, לספק אשראי ללקוחותיהן, לרוב בסכומים  לא גבוהים של עד ‭ 50‬ אלף שקלים.

לבנקים, כמובן, יש אינטרס מובהק שלא ייכנסו שחקנים נוספים לשוק, כדי לשמור על רמת רווחיות גבוהה.  כך, לדוגמה, הבנק נותן ללקוחותיו ריבית על הפיקדונות בשיעור של כ-%1 במקרה הטוב, ומצד שני מציע הלוואות  בריביות שנעות בין ‭ 4%‬ ל-%‭.11‬ ברור שאם ייכנסו מתחרים, שיעור הרווחיות ממתן הלוואות צפוי להישחק.

בשנים האחרונות, ובעיקר בחמש השנים האחרונות, אפשר בנק ישראל גם לקרנות אשראי פרטיות להיכנס לתחום ולהתחרות במתן הלוואות. בכך הוא אפשר בפעם הראשונה לכל משקיע פרטי ליהנות מאפיק השקעה חדש, שבהשוואה לאפיק השקעה מקביל כגון איגרות חוב, יודע לספק תשואה משמעותית גבוהה יותר.

לבדוק כמה פרמטרים

לקח לקרנות אלה זמן להתחיל לגייס משקיעים בשל חוסר אמון של המשקיעים באפיק ההשקעה. משקיעים רבים שאלו את עצמם, "מה, אני אתן כסף למישהו? ואם הוא לא יחזיר  לי?" אך בשנתיים האחרונות, ובעיקר בשנה האחרונה, אפיק השקעה זה נהנה מגיוסים גבוהים ואף נתמך ברוח גב של גופים מוסדיים, שהחלו אף הם להשקיע את כספם של העמיתים באפיק זה. רק באפריל האחרון הודיעה חברת הפניקס כי בכוונתה להשקיע מאות מיליוני שקלים מכספי העמיתים בקרן האשראי הגדולה  ביותר בארץ בשם ‭ .TARYA‬ כמו כן, אם עד היום קרנות אשראי שנכחו בשוק היו של חברות פרטיות, יותר ויותר גופים מוסדיים מוכרים מראים סימנים של כניסה לתחום זה לא רק  כמשקיעים, אלא גם כמייסדי קרנות.

פיזור כסף - סיכון נמוך

החשש העיקרי של המשקיעים הוא שמדובר במוצר חדש ולא מוכר ובלי היסטוריית ביצועים מספקת. בשל כך אני ממליץ לבדוק כמה פרמטרים  לפני שאתם בוחרים להשקיע: "ותק  הקרן" ו"היקף הכספים המנוהלים" נותנים פרמטרים על טיב הגוף; ודאו כי קיים גוף מבקר ממשלתי ומשרד רואה חשבון מוכר הבוחנים את פעילות הקרן; תנו עדיפות לגוף המנהל את כספי הפעילות בחשבון נאמנות; בקשו אף לראות את הסכם הנאמנות.

קרנות אשראי מסוימות כגון קרן  אשראי ‭ ,TARYA‬ שמנוהלת בחשבון נאמנות של חברת הנאמנות של אלטשולר שחם ומנהלת כ-2 מיליארד שקלים, מספקת אף אפשרות למסלול  ביטחונות, כלומר, כספי ההלוואה יינתנו אך ורק ללווים אשר סיפקו שעבוד או בטוחה כלשהי.

ככל שכספכם מפוזר יותר, כך הסיכון שלכם נמוך יותר. העדיפו להתקשר עם גופים אלו באמצעות איש מקצוע בעל רישיון, שיש לו כבר היכרות עם אותם גופים. כל עוד אפיקי ההשקעה והחיסכון הקלאסיים יספקו תשואות נמוכות למשקיעים, נראה יותר ויותר מכשירי השקעה אלטרנטיביים נכנסים לשוק.