"החלום שלי הוא ליצור אפליקציה"

תוכנית חדשה מכשירה תלמידות מבית ספר יסודי להפוך למתכנתות • במהלך החג השתתפו עשרות  מהן בהאקתון במשרדי פייסבוק בת"א • מרכזת התוכנית: "אין סיבה שלא נראה יותר נשים בתחום"

Picture

ההאקתון במשרדי פייסבוק, ת"א צילום: יהושע יוסף

במקום להעביר את חופשת החנוכה במופע לילדים - עשרות  תלמידות בכיתות ד'-ה' הגיעו להשתתף במרתון בניית אפליקציות במשרדי פייסבוק בתל אביב. למרות גילן הצעיר, חלקן מספרות כי הן חולמות להיות מתכנתות ומהנדסות. כל זה קורה בעיקר בגלל תוכנית של עמותת  "אליסקוד", שפותחת לתלמידות צוהר לעולם הטכנולוגי.

אין זה סוד כי בכל הנוגע למקצועות המחשב וההיי-טק עדיין לא תפסו הנשים את המקום הראוי להן. במגמות של משרד החינוך, בצבא ובעולם העבודה, התחום הזה נשלט ברובו על ידי גברים. התוכנית הזאת מיועדת לתלמידות בלבד, היא מתחילה בהכשרה  של ילדות בכיתות ד'-ה' ונמשכת עד  לכיתה י"ב. תלמידה שתתמיד בלימודיה בתוכנית, תסיים עם הסמכה מקצועית המוכרת בשוק העבודה. במהלך המסלול התלמידות לומדות כתיבת קוד, בניית אתרים ובניית משחקי מחשב, והן רוכשות ערכים ויכולות נוספות כמו עמידה מול קהל, עמידה בלוחות זמנים ועוד.

"כשהגעתי לפרויקט היה לי מאוד  קשה", מספרת יהב ארקוסין בת ה‭10- ‬  מראשון לציון, "לאף אחד מההורים שלי אין ידע בתכנות, ולכן לא היה מי שיעזור לי. אני רוצה להיות הראשונה במשפחה  שעושה את זה. עכשיו, בשנה השנייה, הרבה יותר קל לי, והחלום שלי הוא ליצור אפליקציה שדרכה אוכל למכור את הציורים והיצירות שלי, כמו שרשראות  וצמידים".

"במשפחה מאוד תומכים. הסביבה לא תמיד יודעת לפרגן להישגים, כי אנשים לא מכירים את העולם הזה. בגלל זה אני חושבת שחשוב להיחשף לזה כבר  מגיל צעיר, חשוב בעיקר לבנות. זה נותן  תחושה שאת לא לבד".

מדובר בתוכנית שכולה העצמה נשית - התלמידות הצעירות מודרכות על ידי נערות ונשים צעירות שאותרו ועברו הכשרה מתאימה, בין היתר על  ידי סטודנטיות למדעי המחשב. "התוכנית פוגשת את התלמידות בשלב שבו  המושג 'טכנולוגיה' נטול דעות קדומות, והן לומדות להשתמש בכלים טכנולוגיים ומשפרות את ההערכה העצמית שלהן", מסבירה אנסטסיה אוצ'קובסקי,  אשת היי-טק ויזמת חברתית, שהקימה את "אליסקוד". "המטרה היא לא רק להקנות ידע, אלא להביא להעצמה גם בעמידה מול קהל או יזמות עסקית.  כיום הפרויקט, שעלותו סמלית, פועל  בערים ראשון לציון, חולון, גדרה ובשנת הלימודים הבאה יתווספו שלוש  ערים נוספות".

ביקורים של התלמידות בחברות פיתוח הם חלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודים. זו אינה הפעם הראשונה שהן עוברות הכשרה במשרדי פייסבוק ישראל, ולפני כן אף ביקרו במשרדי מיקרוסופט, אינטל ובחברות נוספות כדי שיתנסו  בעבודה מעשית. לדברי חני שובין, ראש צוות פיתוח במרכז המו›פ של פייסבוק  בישראל ומרכזת התוכנית, ›היינו רוצים לראות יותר נשים מהנדסות בישראל, והדרך הטובה ביותר להבטיח שזה יקרה היא דרך חינוך מגיל צעיר. זה ממש מרגש לראות ילדה בכיתה ד' מפתחת תוכנות ולומדת טכנולוגיות עדכניות. הנדסה היא עניין של יצירתיות, תכנון וחשיבה, ואין שום סיבה שלא נראה יותר ויותר נשים משתלבות  במקצועות הללו".