תכנון פנסיוני

גבולות מיותרים למנהלי ההשקעות

Picture

גיל קופפרברג

Picture

נמנעים לשווא מהשקעה בבורסה בניו יורק צילום: רויטרס

בזמן שאנחנו חווים מפגן כוחות עוצמתי כלכלי בין המעצמות החזקות בעולם, בוחרים מנהלי ההשקעות המקומיים להשאיר את החוסכים עם חשיפה  נמוכה למט"ח ולשווקים הגלובליים.

בחודשים האחרונים אנו מתחילים לחוות כלכלית את השפעת המהלכים ברחבי העולם, דרך המדיניות המוניטרית בכלכלת אירופה  להורדות מסים. בד בבד, מדיניות ממשלתו של הנשיא דונלד טראמפ, הכוללת את החזרת כלכלת ארה"ב לקדמת הבמה, הובילה אף היא להשפעות רחבות היקף בדמות מלחמת הסחר.

כלכלות העולם מציגות ברבעונים האחרונים נתונים מרשימים עם  צמיחה של יותר מ-%‭,3.5‬ והיד עוד נטויה. צמיחה זו גדלה עם צמיחת הצריכה הפרטית, שהיא מנוע משמעותי בצמיחה הכללית.

תקועים בשנת 2008

לתהליכים הללו צריכה להיות השפעה על קבלת ההחלטות של מנהלי ההשקעות, שעד עכשיו העדיפו לתת משקל משמעותי לשוק המקומי  בשל גל הירידות החדות של ‭ .2008 ‬ הסיבה העיקרית להעדפת השוק המקומי היתה חוסר הוודאות בנוגע להשפעת המהלכים של הבנקים המרכזיים והחשש ממיתון עולמי, מה שיוביל להמשך גל הירידות בזמן שהמשק הישראלי מפגין חוזקה ויציבות.

ואולם, אם בודקים היסטורית את  שיעור החשיפה לחו"ל ולמט"ח של הגופים המוסדיים, אפשר לראות אחזקה נמוכה יחסית עוד בטרם המשבר  של שנת ‭ .2008‬ הסיבה העיקרית לכך נובעת מהמהלך המשמעותי שביצע  השקל אל מול הדולר, מרמה של ‭ 4.7 ‬  שקלים לדולר ב-‭2006‬ ועד לרמה של ‭ 3.3‬ שקלים לדולר שחווינו בשנים האחרונות.

החשש מפני העדפת ההשקעות הדולריות, שתיפגע בשל ירידת שער הדולר, מנע במקרים רבים הסטת השקעות אל מעבר לים. סיבה רלוונטית  נוספת, בעיקר בבתי ההשקעות, היא היקף נכסים נמוך שלא מאפשר חשיפה להשקעות ריאליות כגון נדל"ן זר.  זאת, בניגוד לחברות הביטוח, בעלות היקף נכסים גבוה, שמנהלות היסטורית נכסים מעבר לים.

חשיפה למדדים בלבד

כיום זמינות המידע על השקעות מעבר לים גבוהה משמעותית מבעבר, אך זה מצריך התמחות מצד בתי ההשקעות וגיוס אנשי מקצוע עם התמחות ספציפית. אנליסט מניות מקומי אינו יכול לתת מענה גם להשקעות בחברות אמריקניות, מכיוון שאלה מצריכות היכרות לא רק עם החברה עצמה, אלא גם עם הסביבה העסקית  והגלובלית. כמו כן, זה מצריך כמובן כוח אדם נוסף ומגדיל את ההוצאות של אותם גופים, בזמן שבתי ההשקעות חווים ירידה ברווחיות עקב ירידה מתמשכת בדמי הניהול.

אמנם בתי ההשקעות מסיטים השקעות ברכיב המנייתי לחו"ל, בעיקר  לארה"ב, אבל לרוב זה מתרחש באמצעות חשיפה למדדים ולא בעזרת בחירה סלקטיבית של חברות. אז נשאלת השאלה האם כאשר התמונה הגלובלית משתנה, לא צריך לשקול לתת משקל גדול יותר לשווקים העולמיים בכלל ולארה"ב בפרט?

מתחילת השנה עלה הדולר בכ-%‭6.8 ‬  לעומת השקל, מדד ה-‭S&P500‬ עלה  בכ-%6 ומדד הנאסד"ק עלה ב-%‭,13.55 ‬  בזמן שמדד תל אביב ‭ 125‬ עלה בכ-%4  בלבד. בארה"ב הריבית על איגרות  החוב עלתה ונמצאת ברמה של ‭ ,2% ‬ ולמרות הציפייה להמשך העלאות ריבית מספקות, הריבית טובה יותר  לעומת האג"ח הממשלתי הישראלי. לצד כל זאת, ההחמרה במצב הביטחוני והסיכון בכניסה לגל לחימה חדש צריכים להדליק נורת אזהרה בקרב מקבלי ההחלטות ולהעדיף להסיט השקעות מעבר לים.

שיעור החשיפה לחו"ל ולמט"ח  עומד על ממוצע של כ-%‭25‬ בלבד, כאשר חברות הביטוח נמצאות בחשיפה מעל הממוצע, קצת מעל רף  ה-%‭,30‬ ואילו בתי ההשקעות מסתפקים בחשיפה של כ-%‭.20‬ החריג מקרב בתי ההשקעות הוא בית ההשקעות ילין לפידות, שעומד על  חשיפה של כ-%7 בלבד.

הכותב עוסק בתכנון פיננסי ופנסיוני עצמאי

(בלתי תלוי)