משנה את כיוון ההיסטוריה

Picture

יישובי הבקעה. שינוי משמעותי צילום: מרים צחי

Picture

אמנון לורד

בואו נראה מה נתניהו אמר אתמול, כי מייד, בזמן אמת, עסקו  פרשנים כולל "קלמן ליברמן" בערפול המסר ובזיוף המידע: נתניהו אמר שהוא מתכוון להחיל ריבונות על יישובי יהודה ושומרון, על אזורים חיוניים ועל בקעת הירדן וצפון ים המלח. לא כמו שנכתב  בכמה ערוצי טלוויזיה: "יישובי הבקעה". זה שינוי משמעותי ביותר, אין ספק שכל זה מתואם עם הנשיא טראמפ והצוות הבכיר שלו כולל  מזכיר המדינה והיועץ לביטחון לאומי. אבל, דווקא לפי תגובת קלמן  (חאן אל-אחמר) ליברמן אנחנו יודעים איך הימין יגיב. אפשר גם לקבוע בוודאות שהסניורים בנימין זאב בגין, הנשיא ריבלין והרביזור דן תיכון לא יחזרו להצביע לליכוד, גם אם יקומו לתחייה בנימין זאב הרצל  וזאב ז'בוטינסקי, כאשר אחד יכהן כשר החוץ של נתניהו, והשני יזכה  להגשים את חמשת המ"מים שלו בתור שר העבודה והרווחה.

באופן שיטתי ראש הממשלה הצליח לחסל את האמיתות המקובלות  שעליהן נשבעו כל אנשי ממסד החוץ והביטחון ופרשניהם: דהיינו, ששלום עם הפלשתינים יתגשם רק על בסיס מתווה קלינטון, כשקו הבסיס הוא  קווי ‭ .'67‬ זה מה שיודע יאיר לפיד בעל פה כי זה מה ששינן לו מהאונה  השמאלית עפר שלח לאורך שש השנים האחרונות. זה לא קרה רק עכשיו.  נתניהו חיסל את קווי ‭ '67‬ שלא יוזכרו יותר בתוכניות השלום. הוא נאמן בהצהרתו אמש להצהרה אחרת שהשמיע ראש הממשלה רבין בספטמבר ‭ .1995‬ רבין דיבר על ירושלים, על הבקעה במלוא משמעות הגדרת  השטח שלה ועוד. אם אהוד ברק, נעה רוטמן ועמיר פרץ נאמנים באמת  למורשת יצחק רבין, הם צריכים להצטרף למאמצי הרכבת הקואליציה - אם מלאכת הרכבת הממשלה תוטל על נתניהו.

הציבור הישראלי עבר שחיקה ושטיפת מוח ולא מבין שהמציאות שיוצר  ראש הממשלה נחשבה במשך ‭ 20‬ שנה לפחות כאשליה מדינית. באופן בסיסי, מה שאפשר להבין מהצהרת ראש הממשלה אמש זה שעסקת המאה  היא קודם כל הסדרה של הבנות בין ישראל לארה"ב. תמיד דיברו על  כך שישראל קודם כל צריכה להתיישר עם ארה"ב בנושא הפלשתיני. אז עכשיו זה קורה וזה מציב את ההבנות האלה על רף היסטורי חדש וגבוה. אין שום ספק שאם בני גנץ בסיוע של ליברמן יהיה ראש הממשלה, כל האופציות המדיניות האלה יימוגו; אפשר יהיה למסגר אותן ולתלות באחד המסדרונות של משרד רה"מ, כפי שאמר פעם ראש הממשלה יצחק שמיר.

הפרשנים הפוליטיים יעסקו רבות בסוגיה, האם זה אירוע משנה משחק  ("גיים צ'יינג'ר"). זה בהחלט מעניק תנופה נוספת לקמפיין הליכוד. אבל  הסכנה כמובן שזה יהיה כמו הגול האדיר של ערן זהבי בדקה ה-‭63‬ במשחק נגד סלובניה. הבדל אחד: בשעון הבחירות זו בערך הדקה ה-‭.85 ‬ הדרמה המדינית צריכה לנער את המצביעים הפריכים מהסביבה של ליברמן ולעורר את המצביעים העצלים לצאת לקלפי ביום הבחירות.  התוכנית של נתניהו שונה באופן ברור מזו של לפיד-גנץ. שם מדובר בסופו של דבר על נסיגה חד-צדדית שכנראה תובא להכרעה במשאל  עם. צריך להיות ברור, שכל החלת ריבונות על שטחים נרחבים ביהודה ושומרון ובבקעה תכלול גם תושבים פלשתינים וישראל תהיה מחויבת לאזרח אותם באופן מלא.