זכות הציבור לדעת על הקרן החדשה

"אם תרצו" עשתה שירות חשוב לדמוקרטיה הישראלית כשחשפה את הקשר בין "הקרן החדשה לישראל" לבין מי שסייעו לגולדסטון ¬ העובדה שבראש הקרן עומדים אנשי רוח לא מנוגדת לאפשרות שהם משרתים מטרה שלילית

Picture

סיוע ישראלי למכפישי ישראל.

ריצ'רד גולדסטון

תנועת "אם תרצו" המצהירה כי הוקמה כדי לקדם את הערכים הציוניים בישראל פירסמה מחקר המוכיח כי דו"ח גולדסטון - המכפיש את ישראל ופוגע ביכולתה להגן על עצמה - נסמך בכל הקשור למקורות ישראליים כמעט לחלוטין על פרסומים שונים של 16 אגודות אשר כולן ממומנות על ידי הקרן החדשה. קרי הקרן החדשה היא אחת מהאחראיות הגדולות ביותר להכפשת ישראל על ידי ישראלים אליבא דגולדסון.

ברור שדו"ח גולדסטון אינו מסתמך בטענותיו הקשות נגד ישראל רק על ארגונים ישראליים אבל בה במידה ברור שהסתמכות על מקורות כאלה נותנת לו אמינות יתר. לכל קורא של הדו"ח נהיר כי מקורות החמאס והאו"ם נגועים באי אהדה לישראל ועל כן יש חשיבות עליונה עבור מחברי דו"ח שכזה להסתמך דווקא על מקורות ישראליים.

לכן אין פלא שכאשר - כך על פי הטענה ‭ 92 -‬ אחוזים מהערות הסימוכין לטענות נגד ישראל מקורן בפרסומי ארגונים שכולם יונקים מאותו מקור אי אפשר אלא לראותם כרשת המכוונת לאותה מטרה ולשאול מה עומד מאחורי מעשיה ומימונה.

השיטה שהלכו בה האנשים שחקרו את הנושא מוכרת מעולם המחקר המודיעיני והפלילי. "ללכת בעקבות הכסף" כדי לחשוף קשרים של ארגונים המתיימרים להיות נפרדים ועצמאיים הוא כלל ידוע ששירת את גופי המחקר השונים כדי לאתר את הקשרים הפנימיים הן של המאפיה והן של ארגוני הטרור שניסו להעמיד פנים כארגונים תמימים וחלקם אף התיימר לקדם מטרות טובות חברתיות ואחרות.

כשקראתי את החומר (שעל פרסומו הראשון בציבור מגיעה ברכת יישר כוח ל"מעריב‭("‬ נזכרתי היכן ראיתי דגם דומה של פריסת ארגונים לכאורה עצמאיים המתיימרים להילחם בעוולות: כך עבדה המפלגה הקומוניסטית במשך שנים רבות כאשר ניסתה לקעקע את התנגדות המערב באמצעות השפעה על דעת הציבור. "ארגוני שלום" ארגונים שהתנגדו לפריסת נשק גרעיני במערב הדמוקרטי "ארגוני שוויון" וכיו"ב - חלק גדול מהם היו "ארגוני חזית" שמומנו על ידי מוסקבה.

כדי לקבל לגיטימציה בחברה הדמוקרטית הם התיימרו להיות ארגונים מקומיים שהוקמו על ידי אזרחים טובים כדי לקדם שלום ואחווה.

אלא שהיו בהם גם ארגונים תמימי דרך אמיתיים בכוונותיהם ובמעשיהם שעסקו בנושאים דומים. הדרך לאתר מי הוא מי ואת מי הוא משרת היתה כמעט תמיד בשיטת "לך בעקבות הכסף‭."‬ דרכי הסתרת המימון היו אמנם יותר מתוחכמות בעבר כי לקומוניסטים היה קל יותר להסתיר את נתיב המזומנים אך השיטה היתה דומה. וכך מהמחקר עולה כי בדומה לשיטה הקומוניסטית "הקרן החדשה לישראל" היא מעין מרכז של רשת הנפרסת לרגלי מדינת ישראל כדי לערער את הלגיטימציה שלה בעולם וכדי למנוע מצה"ל להילחם בטרור.

לרכוב על גב הנמר

כאן המקום לשאול איך אתה מעז לומר דברים חמורים כאלה על קרן שעוזרת בתחומים חברתיים? איך אתה מכפיש אנשים מכובדים כמו חברת הכנסת חזן? האם היא בוגדת? ואולי אתה בכלל נגד חופש הדיבור נשמת אפה של מדינה דמוקרטית יטען המגן על הקרן.

הם לכאורה צודקים אבל רק לכאורה. למה רק לכאורה? כי אלה בדיוק היו טענות מגיני הקומוניסטים בזמנו. חלקם היו תמימים שנוצלו מבלי שהבינו את מי הם משרתים חלקם חשבו שיצליחו לשבת על גב הנמר ולהביא טוב לדמוקרטיה על אף שמקור הכסף היה שלילי - ואחרים סתם נהנו מהמצב כי הרוויחו לא מעט כסף ומעמד ציבורי.

בין המובילים בשעתו את המסע לטובת הקומוניזם הדיקטטורי היו לא מעט אנשי רוח חשובים כמו הפילוסוף ברנרד ראסל באנגליה ועמיתו סארטר בצרפת.

אלא שהעובדה שהאנשים האלו היו אנשי רוח חשובים לא היתה ערובה אז ואינה ערובה היום לכך שאין הם משרתים מטרה שלילית. והעובדה שבמקומות רבים נחשב מכובד למדי להיות חלק ממחזיקי התפיסה הזאת כולל באוניברסיטאות חשובות באירופה גם היא אינה הוכחה כי היו תקופות שבהן שלטו שם (באותן אוניברסיטאות ובאותם חוגים חברתיים) הלכי רוח פציפיסטיים שהתנגדו למלחמה בנאצים ולאחר מכן או במקביל היו אוהדים גדולים של סטלין ובריה"מ.

איני יודע לשייך כל שם שנפגע מהאשמת הקרן כמי שפועל נגד מדינת ישראל אבל ברור לי שיש בהם גם אנשים שאין ביניהם לכוונת זדון מאומה. גם ברור לי שבמדינה דמוקרטית אין להשתיק כל מי שמבקר את המדינה או את מעשיה - ועם זאת זכות הציבור לדעת כוללת את חשיפת הקשרים עם ארגונים אמיתיים שפועלים ברשת מאורגנת שיש לה מטרה ברורה העלולה בקלות להביא לחיסול מדינת ישראל.

לו היו הארגונים הללו אומרים זאת בריש גלי - לא היה איש בא אליהם בטענות אבל הם ניסו להסתיר הן את הקשר ביניהם והן את מקור המימון המשותף הניתן להם כדי לפעול לפגיעה בערכי המדינה היהודית וביכולתה להילחם באויביה.

עד כמה מותר וראוי שדמוקרטיה תגן על עצמה מפני מי שמנצל לרעה את חופש הדיבור כדי להילחם בדרכי רמייה נגד הדמוקרטיה - זו שאלה ראויה לדיון. אבל גם חסידי חופש הבעת הדעה ללא גבול וגם מי שחושב כי הדמוקרטיה תצא בסופו של דבר וידה על העליונה מכל ויכוח עם מתנגדיה יסכים כי את האמת יש לחשוף.

זה מה שעשתה תנועת "אם תרצו" בכישרון רב ומוטב לנו אזרחי ישראל להודות לה ולעודדה להמשיך בכך. כדאי שהחברה הישראלית תדע מי מתנכל לה ולצבאה מי עובד לטובת אויביה ומי עומד לשירות המנהלים נגדה מלחמת חורמה כדי שלא תוכל להגן על עצמה.

תהיה זו דעה סבירה שאין לסכור את פיהם של אותם גורמים - אבל יש להכירם ולמנוע מהם להגיע לעמדות השפעה על העוסקים בהגנה על מדינת ישראל ובלחימה בטרור.

נזכרתי היכן ראיתי דגם דומה של ארגונים לכאורה עצמאיים, המתיימרים להילחם בעוולות: כך פעלה המפלגה הקומוניסטית הסובייטית, כאשר ניסתה לקעקע את המערב באמצעות השפעה על דעת הציבור. תנועות שלום וארגוני שוויון, לכאורה נאיביים, מומנו על ידי מוסקבה